INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UCRAINA / DINAMO KIEV - ŞAHTIOR 3-0

Raţ, dva, tri

Articol de - Publicat duminica, 22 noiembrie 2009 00:00

După ce a ratat un penalty în debut, trupa lui Mircea Lucescu a fost surclasată la Kiev şi a căzut pe locul 3, la 7 puncte de liderul Dinamo

Mircea Lucescu a pierdut derbyul Ucrainei (0-3) cu Dinamo Kiev, iar Şahtior şi-a redus sensibil şansele de a lua titlul. După doar 13 etape, "minerii" sînt deja la 7 puncte în spatele liderului, care a surclasat rivala din Doneţk într-un sfert de oră, răzbunînd eşecul din Cupă.

Cu Raţ titular, deţinătoarea Cupei UEFA a controlat jocul din start, însă şi-a complicat singură viaţa. A irosit un penalty în minutul 4, acordat la faultul lui Magrao asupra lui Srna. Fernandinho a şutat peste poartă şi a ţinut-o în viaţă pe Dinamo! Care şi-a revenit treptat şi a intrat în avantaj la pauză. Gol Milevski (45), din pasa lui Şevcenko, marcat larg de Raţ.

Pe val, Dinamo a lichidat conturile în actul doi. Aceiaşi jucători au creat şi faza de 2-0. Şevcenko l-a driblat pe Raţ şi Milevski a semnat "dubla" (54). Apoi, Iarmolenko l-a lobat pe Piatov (60), la pasa înapoi trimisă de Hubschman. Gol după care Lucescu l-a scos pe Raţ. În minutul 72 a intrat şi Ghioane la gazde, într-un final dominat de nervi.

"Mi-e ruşine şi le cer scuze fanilor. Niciodată n-am mai jucat atît de prost"