INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AUSTRALIA

video Ratarea anului vine de la Antipozi! N-a nimerit poarta goală de la 3 metri: „Este de departe cea mai mare gafă all-time în fotbal”

Lui Patrick Wood nu i-a venit să creadă cum de nu a marcat din poziția avută / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 17:58 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 18:21

Patrick Wood (21 de ani), atacantul lui Sydney FC, a șutat incredibil alături de bara dreaptă a porții lui Central Coast Mariners, deși Daniel Vukovic îi pusese mingea pe tavă pentru a înscrie. Noroc că oaspeții conduceau în acel minut (28) cu 3-0 și ratarea n-a contat. Vârful australian n-a fost schimbat, ci a ieșit în repriza a doua.

Unul dintre titularii incontestabili ai lui Xavi vrea să plece » Ofertă de 100 de milioane de euro!
SPANIA

Fază de pomină întâmplată astăzi, în etapa a 17-a din A-League. Era prima repriză a partidei din prima ligă a Australiei dintre Central Coast Mariners și Sydney FC, mai precis în minutul 29, când a avut loc probabil cea mai mare ratare din 2024 ori chiar a secolului!

La scorul de 3-0 pentru oaspeții din Sydney, portarul Daniel Vukovic nu a reușit să controleze mingea trimisă de un coleg în marginea careului mic, iar Patrick Wood a interceptat-o a mai făcut câțiva pași mărunți și a șutat cu dreptul din trei metri, cu poarta goală în față.

Toți fanii de pe Industree Group Stadium din Gosford se pregăteau să sărbătorească al patrulea gol al favoriților, numai că Wood s-a făcut de tot râsul, trimițând mingea pe lângă bară!

„Ca să ratez așa pot să fiu și eu fotbalist profesionist!"

Comentatorul TV al meciului nu s-a putut abține să nu râdă de vârful care și-a pus mâinile în cap, spre stupefacția spectatorilor! „Nu am mai văzut în viața mea așa ceva! Cred că Patrick ar fi vrut ca terenul să se despice și să se ascundă în pământ! Săracul Pat! Și fanii au comentat ironic și uimiți faza pe rețelele sociale:

„Nu spun prea des că aș putea avea un serviciu mai bun decât cel de fotbalist profesionist, dar acum chiar cred că aș putea", „Cea mai rușinoasă ratare din istoria fotbalului!" și „La orice te-ai putea aștepta să vezi pe un teren de fotbal, mai puțin această gafă!" au fost câteva dintre reacțiile suporterilor siderați de execuția defectuoasă a lui Wood. Noroc că nu a contat în stabilirea câștigătoarei!

Ratangiul are un singur gol marcat în acest campionat!

Și antrenorul Ufuk Talay s-a mirat pe margine de ratarea absolut inexplicabilă, dar nu l-a scos pe atacantul australian, care scuturase plasa acum trei săptămâni, tot acasă, într-un meci cu Newcastle Jets (4-0), până în minutul 61, în care a intrat slovacul Mak, fostul elev al lui Răzvan Lucescu la PAOK.

A rămas și singurul gol semnat în acest campionat de Patrick Wood. Echipa lui a rămas pe a șasea poziție, în timp ce Mariners au în prezent cinci puncte în spatele liderului.

Reacția lui Ladislau Boloni după remiza lui Metz de la Marsilia: „Este un punct care ne ridică moralul”
FRANȚA
Schimbare de lider în Premier League! City n-a șutat pe poartă până în minutul 71, dar Haaland și De Bruyne au rezolvat meciul cu Everton
MANCHESTER CITY - EVERTON 2-0