INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRECIA

Reacția lui Răzvan Lucescu după eșecul din „optimile” Conference League: „Să nu uite că mai există și returul. Am dovedit că putem reveni de la 0-2!”

Răzvan Lucescu a ajuns joi la 43 de eșecuri în 242 meciuri la PAOK / Foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 08 martie 2024 12:09 / Actualizat vineri, 08 martie 2024 12:18

Răzvan Lucescu (55 de ani), antrenorul lui PAOK, a făcut autocritica, la finele meciului tur din „optimile” Conference League, pierdut (0-2) cu Dinamo Zagreb. „Ne-am bătut singuri. Adversarii au fost mai inteligenți și doar erorile noastre au condus la acest scor. Să nu se fi bucurat prea devreme”.

Liderul din liga de elită a Greciei după consumarea sezonului regular a suferit joi o înfrângere neașteptată, mai ales ca rezultat (0-2), împotriva lui Dinamo Zagreb. Răzvan Lucescu rămâne, totuși, optimist în perspectiva calificării în "sferturile" Conference League:

Leo Messi a salvat o bunicuță de 90 de ani din mâinile teroriștilor. Acum ea îi cere campionului mondial ajutorul pentru eliberarea familiei sale!
ARGENTINA

„Pentru unii poate că șansele noastre au scăzut la 20%, dar echipa mea va lupta acasă pentru a forța răsturnarea scorului. Prima repriză abia s-a încheiat, nu și meciul! Mai avem un joc la Salonic, iar PAOK a demonstrat și în alte momente din sezon că poate reveni de la 0-2".

Răzvan Lucescu: „Lucrurile sunt foarte simple"

Antrenorul lui român a dat vina pentru eșec pe greșelile făcute de elevii săi: „Dinamo Zagreb a evoluat într-un mod simplu și inteligent, iar noi, practic, ne-am bătut singuri. Am avut posesia balonului, dar am comis multe erori și așa au venit golurile adversarilor. Am pierdut mingi foarte ușoare și așa s-a conturat rezultatul final.

N-am simțit că trebuia să pierdem la două goluri diferență. Dinamo nu și-a creat prea multe ocazii. Are un atacant central foarte bun, cu o personalitate puternică. El ne-a dovedit că poate marca oricând i se oferă prilejul. Pe de altă parte, atacanții noștri nu au primit astfel de mingi la finalizare". Referirea era la Bruno Petkovic, croatul de 29 de ani, autor a șapte goluri în șase partide disputate în actuala ediție de Conference League.

Răzvan Lucescu: „Încrederea echipei a scăzut"

Primul gol primit în minutul 37 i-a descumpănit pe cei de la PAOK. „Nu am mai avut aceeași încredere ca la începutului meciului și nici nu am gestionat cum trebuia posesia mingii.

Știți programul aglomerat pe care l-am avut din februarie", a explicat tehnicianul român. În ultimul interval de o lună, „alb-negrii" au jucat nouă meciuri în campionat, Cupa Greciei și Conference League, bilanțul înregistrat fiind de patru victorii, două remize și trei înfrângeri. În ediția trecută a aceleiași competiții, PAOK a fost eliminată în „sferturi" de Marseille.

15meciuri are echipa pregătită de Răzvan Lucescu în acest sezon din Conference League și a înregistrat nouă succese, patru egaluri și două eșecuri

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Reacția lui Răzvan Lucescu după ce a câștigat campionatul regulat: „Nimeni nu ne dădea șanse în vară să fim pe primul loc”
GRECIA
Lionel Messi, victima unui fault brutal care-i putea încheia cariera! » Arbitrul nu a acordat nici măcar un cartonaș galben