INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - GETAFE 1-0

FOTO Real Madrid, victorie de moral înaintea returului cu Manchester City

Real Madrid a învins-o pe Getafe, scor 1-0, în runda cu numărul 34 din La Liga. +6   FOTO
Real Madrid a învins-o pe Getafe, scor 1-0, în runda cu numărul 34 din La Liga.

Articol de - Publicat duminica, 14 mai 2023 00:20 / Actualizat duminica, 14 mai 2023 00:20

Carlo Ancelotti și-a odihnit oamenii de bază în vederea returului semifinalei Ligii Campionilor, contra lui Manchester City, meci programat miercuri, de la ora 22:00. Printre titularii din duelul cu Getafe s-a numărat inclusiv Eden Hazard, aflat la doar al doilea meci început în anul 2023.

Anunțul zilei în Anglia: Chelsea s-a înțeles cu noul antrenor
CHELSEA

Real Madrid, victorie de moral în fața lui Getafe

Real a controlat prima repriză, dar fără a-și crea mari ocazii de gol. În partea secundă, odată cu intrarea „greilor” Kroos, Modric sau Vinicius Junior, dominarea a căpătat alte proporții.

+2 FOTO

În cele din urmă a venit și golul izbăvitor, semnat de Marco Asensio, în minutul 70, un șut deviat din afara careului.

Madrilenii urcă provizoriu pe poziția secundă în La Liga, cu 71 de puncte, 11 sub rivala Barcelona. Catalanii pot sărbători duminică titlul, dacă se impune pe terenul lui Espanyol. Getafe rămâne cu 34 de puncte, pe loc retrogradabil.

FINAL. Real Madrid - Getafe 1-0

Real Madrid - Getafe, echipe de start:

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Militao, Nacho, Mendy - Ceballos, Tchouameni, Camavinga - Valverde, Asensio, Hazard
Antrenor: Carlo Ancelotti

Getafe: Soria - Iglesias, Djene, Mitrovic, Alderete, Alvarez - Portu, Maksimovic, Alena, Mata - Mayoral
Antrenor: Pepe Bordalás

Stadion: Santiago Bernabeu, Madrid
Arbitru: José Luis Munuera Montero

VIDEO. Momente speciale din duelurile Real Madrid - Getafe

Citește alte știri din fotbalul internațional:

AC Milan pregătește un val de transferuri: aglomerație la plecări, nume importante la veniri

Olympiacos, atac dur înaintea meciului cu echipa lui Răzvan Lucescu! „Cel mai murdar campionat din istorie”