INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURNEU

Şahtior a pierdut finala mică la Matchworld Cup 2012

Raț și colegii lui au terminat stagiul cu un singur succes, 4-1 cu Etoile du Sahel

Articol de GSP - Publicat luni, 23 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat luni, 23 ianuarie 2012 18:24

La scurt timp după ce Mircea Lucescu a părăsit spitalul, unde a stat internat în urma accidentului rutier din 6 ianuarie, echipa sa, Şahtior, a întîlnit-o pe Bunyodkor, din Uzbekistan. Prilej: partida pentru locurile 3-4 la Matchworld Cup 2012, turneu organizat în Dubai.

La fel ca în meciul de deschidere - disputat, coincidenţă, tot contra unei echipe din Uzbekistan, respectiv ”naţionala” olimpică” - formaţia din Doneţk a terminat la egalitate, 1-1, dar a pierdut la penaltyuri. Scorul l-au deschis adversarii, prin Pardaev (18), egalarea semnînd-o brazilianul Douglas Costa (61).

S-a trecut direct la loviturile de departajare, unde s-a mers cap la cap pînă la ultima execuţie, cînd a ratat Rakiţki. Raţ a jucat numai în prima repriză, la pauză antrenorul Alexandru Spiridon, ”secundul” lui Lucescu, înlocuindu-l cu Şevciuk.