INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA / INTER - JUVENTUS 1-0

Scurt

Articol de - Publicat duminica, 23 noiembrie 2008 00:00

Golul lui Muntari i-a ajuns Interului pentru a se impune

Episodul 151 al Derby d'Italia, Inter - Juventus (1-0), a fost ca-n zicala cu pomu' lăudat. :S Principalii vinovaţi pentru sărăcia de aseară au fost însă oaspeţii, destul de pasivi pînă la golul lui Muntari.

Fără Chivu, accidentat, gazdele au pus stăpînire pe joc încă din debut. Numai că au suferit la finalizare. Stankovici a scăpat singur şi s-a încurcat în balon, Ibrahimovici, şi el singur, a tras "alături", la fel mai tîrziu Adriano. Doar Muntari l-a pus efectiv la treabă pe portarul Manninger, dar austriacul s-a descurcat şi a păstrat remiza pe tabelă la pauză.

În partea a doua, meciul a pierdut considerabil în spectaculozitate. Prima ocazie a venit abia după 20 de minute şi a aparţinut tot Interului: lansat de Stankovici, Ibrahimovici :) a tras din nou "pe lîngă" din poziţie excelentă.

Şi cînd nimeni nu se mai aştepta, a picat şi golul: Muntari, din centrarea lui Ibrahimovici. Del Piero a avut şansa egalării, din 9 metri, însă portarul Julio Cesar a respins senzaţional.  :O

INTER - JUVENTUS    1-0
(Muntari 73)
INTER: Julio Cesar - Maicon, Materazzi, Samuel, Maxwell - J. Zanetti, Cambiasso, Stankovici (85 Burdisso), Muntari (90 Vieira)  - Ibrahimovic, Adriano (83 Cruz). Antr. J. Mourinho
JUVENTUS: Manninger - Grygera, Legrottaglie, Chiellini, Molinaro - Marchionni (70 Camoranesi), Sissoko, Tiago (4 Marchisio), Nedved - Amauri (77 Iaquinta), Del Piero. Antr. C. Ranieri