INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COREEA DE SUD

Start împiedicat de campionat pentru Dan Petrescu. De ce nu l-a salutat pe antrenorul advers

Dan Petrescu, egal în prima etapă a sezonului în Coreea de Sud / X K-League

Articol de - Publicat vineri, 01 martie 2024 12:49 / Actualizat vineri, 01 martie 2024 19:53

Dan Petrescu (56 de ani), antrenorul lui Jeonbuk Motors, a scos azi doar o remiză (1-1) acasă cu Daejeon Hana Citizen, în prima etapă din K-League, Ahn Hyun-Beom marcând golul egalizator în minutul 86.

Debut chinuit de campionat înregistrat azi de Jeonbuk Motors. Echipa pregătită de Dan Petrescu, calificată în „sferturile" Ligii Campionilor Asiei (3-1 la general cu Pohang Steelers), a fost ținută în șah, pe teren propriu (1-1), de Daejeon Hana Citizen, clasată pe locul al optulea în sezonul trecut din K-League.

La finalul întâlnirii, Dan Petrescu a fugit la vestiare și n-a mai dat mâna cu tehnicianul adversarilor, Lee Min-Sung: „A fost foarte frig și nu m-am mai putut abține. Era urgent să ajung la toaletă!”.

Oaspeții au deschis scorul prin Gutkovskis (11) și au risipit avantajul pe final, fundașul Ahn Hyun-Beom reușind să restabilească echilibrul pe tabelă în minutul 86 și să aducă primul punct pentru Jeonbuk în noua ediție din K-League.

Poziția lui Oblak se clatină, șansa lui Horațiu Moldovan? Slovenul are al doilea cel mai prost sezon la Atletico!
SPANIA

Dan Petrescu are marți turul „sferturilor" Ligii Campionilor Asiei

Remiza cu Daejeon este a treia din tot atâtea confruntări avute de Dan Petrescu pe banca tehnică a lui Jeonbuk, după 1-1 în august 2023, tot pe teren propriu, și 2-2 în iulie trecut în deplasare!

Pentru „Bursuc" urmează marți prima manșă din „sferturile" Ligii Campionilor, acasă contra celor de la Ulsan (campioana en-titre), care au pornit în noua ediție de K-League cu un succes (1-0) împotriva lui Pohang Steelers.

Înaintea debutului de stagiune, Dan Petrescu declara: „E dificil să evaluez întregul sezon trecut, în condițiile în care eu am venit abia la jumătatea lui. Am progresat în campionat, de pe locul 7 am terminat pe 4. Am jucat și finala Cupei. Dar sunt conștient că trebuie să producem rezultate mai bune sezonul viitor”.

Echipa antrenată de Dan Petrescu a încheiat trecuta ediție a campionatului din Coreea de Sud pe locul 4, cu 49 de puncte, la 18 distanță de campioana Ulsan Hyundai. Bilanț: 14 victorii, 7 egaluri și 12 eșecuri.

32de meciuri are Dan Petrescu ca antrenor al lui Jeonbuk Hyundai Motors, înregistrând 15 victorii, 8 remize și 9 înfrângeri, golaveraj 48-36

Nu sunt mulțumit cu rezultatul de azi, mai ales că au venit mulți fani la stadion și nu i-am putut bucura. A fost un meci greu, mai ales în prima repriză, când Daejeon a avut o singură ocazie și a marcat
Dan Petrescu, antrenor Jeonbuk

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

Mesaje ostile ale ultrașilor echipei lui Boloni: „Atenție, dăunează grav sănătății suporterilor lui Metz!”