INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA » MAN. UTD. - MAN. CITY 4-3

United e şefu'

Articol de - Publicat luni, 21 septembrie 2009 00:00

Pînă şi arbitrul Atkinson s-a înclinat în faţa campioanei, prelungind meciul, nejustificat, pînă ce Owen a marcat golul victoriei

Derby-ul oraşului Manchester părea încheiat în minutul 90, cînd Bellamy a egalat la trei pentru City. Nu şi pentru arbitrul Martin Atkinsson, care n-a uitat că se joacă pe Old Trafford. Dîndu-şi seama că nu le acordase pînă atunci gazdelor acel proverbial 5 la sută, "centralul" a prelungit nejustificat prelungirile: de la 4 minute, cît arătase iniţial, pînă ce Owen a marcat golul victoriei lui United: 4-3 (90+6)!

Cu toate astea, nu se poate spune că "diavolii" nu şi-au meritat succesul. Dacă s-ar fi terminat 3-3, s-ar fi vorbit cu siguranţă despre o remiză obţinută de oaspeţi cu destul noroc. Argumente: ocaziile pe bandă rulantă irosite de campioana Angliei, în special de Berbatov, dar şi faptul că City a punctat de trei ori din tot atîtea şuturi pe spaţiul porţii, golurile 1 şi 3 fiind mai degrabă cadouri făcute de United decît meritul lui Barry sau al lui Bellamy.

La primul a gafat copilăreşte portarul Foster, scăpînd balonul cît să i-l ia fostul coechipier, Tevez. Iar la al treilea a comis-o tocmai rutinatul Rio Ferdinand, care a încercat un lob spre Fletcher, dar l-a pus în cursă tocmai pe atacantul galez.

CHELSEA - TOTTENHAM    3-0

Liderul se respectă

Chelsea a avut un derby mult mai uşor decît se aştepta cu Tottenham. Un "şoc" pe care l-a tranşat în favoarea sa în stil de mare echipă. Dacă pînă acum, de la debutul campionatului, a cîştigat deseori pe ultima "sută", ieri nu le-a mai dat emoţii suporterilor. În minutul 63, avea deja 3-0 pe tabelă. Singurele momente neplăcute al derby-ului londonez au fost accidentările lui Drogba (Chelsea) şi Bassong (Tottenham), care au ieşit din joc pe targă.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia