INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BOSNIA

Vi-l mai amintiţi pe Guso? La 36 de ani, a stabilit un record de invincibilitate în campionatul Bosniei!

Arnan Guso (foto: adevarul.ro)

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 aprilie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 aprilie 2012 14:46

Fostul portar al mai multor echipe din România, printre care Dinamo, Craiova sau Pandurii, parcurge cea mai bună perioadă a carierei şi a reuşit să păstreze neatinsă propria poartă timp de 14 meciuri consecutive

Adnan Guso (36 de ani) a pus ghetele în cui în 2008 şi s-a apucat de antrenorat, fiind secund la formaţia de primă ligă bosniacă, FK Zeleznikar. Cu toate că nu mai jucase de mai bine de doi ani, acesta a fost nevoit să reintre între buturi, din cauza accidentărilor tuturor portarilor din lot. Această mutare, de pe bancă în poartă, a fost de bun augur pentru echipă, aceasta reuşind o serie de 26 de meciuri fără înfrîngere, în toate competiţiile. Dintre acestea, în 14 meciuri nu au primit gol, cu Guso în poartă. Astfel, acesta a strîns 1.246 de minute fără gol, depăşind astfel fostul record al campionatului Bosniei, deţinut de portarul lui FK Budocnost, Ibrahim Mujkici (1.156 de minute).

Recordul său se poate îmbunătăţi şi poate ataca chiar şi recordul mondial, deţinut de brazilianul Gerlado Filho (1,816).
Zeleznikar se află pe prima poziţie în campionat, la 7 puncte de locul secund.

Guso a jucat pentru patru echipe în România: Craiova, Dinamo, FC Argeş şi Pandurii.
22 de selecţii are Guso pentru echipa naţională a Bosniei.

"Cînd am reintrat în poartă am sperat că aşa va fi! Totul s-a întîmplat cum a trebuit. Mă bucură acest record, dar mai mult mă bucur că îi pot face fericiţi pe fani!"