INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - RAYO VALLECANO 5-1

VIDEO 13 la rînd! Real Madrid continuă seria victoriilor, 5-1 cu Rayo Vallecano » Cristiano Ronaldo ameninţă serios un record al lui Lionel Messi

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 noiembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 09 noiembrie 2014 10:01

Real Madrid a bifat a 13-a victorie consecutivă în toate competiţiile după ce a învins-o la scor şi pe Rayo Vallecano, scor 5-1.

VEZI VIDEO GOLURILE PARTIDEI!

Titular după mai bine de o lună, Gareth Bale a marcat primul gol în minutul 9 din pasa lui Kroos. Sergio Ramos a făcut 2-0 cu o execuţie ciudată, care a ajuns în plasă, marcînd al 50-lea gol al său pentru Real Madrid.

Bueno a readus-o pe Rayo în joc după o mare greşeală a lui James Rodriguez în ultimul minut al primei reprize. N-a ţinut mult diferenţa de doar un gol pe tabelă. Kroos a marcat prima sa reuşită în La Liga în minutul 55, cu o execuţie superbă pe jos, din afara careului.

Peste doar 4 minute scorul s-a făcut 4-1. Benzema a marcat dintr-un ofsaid clar, însă nesemnalizat de la margine. Scorul final a fost stabilit de Cristiano Ronaldo, care a fost ajutat şi de Alvarez, portarul lui Rayo în minutul 83.

Real Madrid este pe primul loc în La Liga, avînd 27 de puncte. Pe 2 e Barcelona, cu 25 de puncte, însă catalanii ar putea ajunge pe 4 dacă Valencia cîştigă azi cu Bilbao, iar Atletico Madrid cu Real Sociedad.

Incredibilul CR7

Ronaldo a ajuns aseară la al 18-lea gol în La Liga după 11 etape (a prins 10 meciuri). Lusitanul are şi 5 assisturi. Cînd Lionel Messi a atins borna de 50 de goluri marcate într-o ediţie de campionat (2011-2012), argentinianul avea 18 goluri după 18 etape, iar recordul îi este pus astfel în pericol.

Atacantul lui Real Madrid are 195 de goluri în 175 de meciuri în La Liga, fiind la egalitate cu Edmundo "Mundo" Suárez, pe locul 9 în topul golgheterilor all-time.

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”