INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA PORTUGALIEI

VIDEO Benfica a cucerit primul trofeu al sezonului din Portugalia! » Portarul Artur a fost eroul ”vulturilor”

Articol de GSP - Publicat luni, 11 august 2014 00:00 / Actualizat luni, 11 august 2014 09:01

Benfica a cucerit primul trofeu al sezonului, după ce s-a impus la penalty-uri împotriva celor de la Rio Ave, cu 3-2, în Supercupa Portugaliei.
Benfica a dominat partida, avînd ocaziile cele mai mari. În minutul 22, Talisca a fost aproape de gol, Salvio ratînd şi el două minute mai tîrziu. Nici Lima n-a reuşit să înscrie în minutul 64, trimiţînd din nou pe lîngă poartă, cînd mai erau cinci minute din timpul regulamentar de joc. Soarta partidei nu s-a decis nici în cele două reprize suplimentare,iar cele două echipe au făcut spectacol la penalty-uri, unde Artur a reuşit să pareze trei şuturi, devenind eroul ”vulturilor”.

”Ca să ajungi să marchezi, trebuie să îţi creezi oportunităţi şi să faci faze de calitate, aşa cum am încercat noi. Şi cei de la Rio Ave puteau avea noroc să înscrie, dar eu cred că nu meritam să ajungem la penalty-uri, trebuia să cîştigăm în 90 de minute. Eu sînt la Benfica de cinci ani, de patru îl antrenez pe Artur. Îi ştiu defectele şi calităţile”, a declarat Jorge Jesus, antrenorul ”vulturilor”, la flash-interviurile de după meci.

”Asta e recompensa pentru cei care au luat întodeauna munca în serios. Mi-am menţinut calmul şi încrederea. Dacă mă simt erou? Nu, sub nici o formă”, a spus Artur, portarul care a fost decisiv pentru Benfica în partida de Supercupă.

Echipele folosite:

BENFICA: Artur Moraes - Maxi Pereira, Luisao, Jardel, Eliseu - Salvio (Bebe 106'), Ruben Amorim, Enzo Perez, Gaitan (Ola John 100') - Talisca (Derley 69'), Lima

RIO AVE: Cassio - Lopes (Wakaso 88'), Marcelo, Prince, Tiago Pinto - Moreira (Diego Lopes 56'), Tarantini, Filipe Augusto - Del Valle, Mahgoub (Boateng 55'), Ukra

Transferul la FCSB a fost confirmat la miezul nopții! A făcut anunțul categoric: „A plecat”
A rămas fără permis după meciul Generației de Aur: „Vă dați seama cât de beat eram?” » Ce alcoolemie a avut
Nationala
Primul transfer pregătit de Neil Lennon la Rapid » Presa din Scoția a făcut anunțul: este mijlocaș central și evoluează în Anglia

La fel ca Ionel Ganea! Un nou fotbalist de legendă a reacționat dur după ce nu a fost invitat la meciul de adio: „Eu am construit această Generație de Aur! ”

O imagine postată de Jose Mourinho din vestiarul Arenei Naționale a devenit virală în Italia: „Unicul pe care îl iubesc”