INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAHRAIN - INDONEZIA 10-0

VIDEO Blat grotesc în preliminariile CM 2014 » 10 goluri, 0 onoare!

Ismael Abdullatif (dreapta) a dat două goluri și a ratat un penalty în meciul la o singură poartă din Bahrain

Articol de - Publicat vineri, 02 martie 2012 00:00 / Actualizat joi, 01 martie 2012 21:20

Indonezia n-a opus nici o rezistenţă în faţa Bahrainului, care a bătut cu 10-0. Inutil însă! Nu s-a calificat mai departe: Qatar a egalat pe final (2-2) în Iran.

Blat scandalos în calificările pentru Mondialele din 2014 zona asiatică. Bahrain a făcut scor de maidan cu Indonezia (10-0), sperînd că va prinde locul 2 în grupa E a primei faze preliminare şi va merge mai departe la golaveraj. Rivala Qatar i-a stricat însă regia, remizînd în Iran (2-2) cu liderul seriei în ultima etapă, şi a depăşit-o cu un singur punct pe Bahrain.

Scenariul a avut şi suspans. Indonezienii s-au predat fără luptă la Manama. În minutul 2, deja rămăseseră în zece oameni. Portarul a luat "roşu", făcînd şi penalty! Era abia primul 11 metri dintr-un şir de patru primite de Bahrain (două irosite). După un sfert de oră, gazdele conduceau cu 2-0, iar la pauză cu 4-0. Era clar, făceau 9 puncte, însă mai aveau nevoie de 4 goluri să sară în clasament peste Qatar, care trebuia să piardă însă la Teheran. La pauză era egalitate, 1-1!

Aici ai VIDEO cu toate golurile marcate de Bahrain!

Sperau în ajutorul iranian în repriza a doua. Dejagah l-a oferit, reuşind "dubla" (50): 2-1. Rapid a pornit morişca la Manama. Pînă în minutul 71, Bahrain şi-a dublat diferenţa la 8-0, exact cît trebuia pentru calificare. S-a făcut şi 9-0, apoi Alalawi a ratat un penalty. Numai că în minutul 86, Mohammed a egalat iar în Iran (2-2) şi i-a pedepsit pe blatişti. Au învins cu 10-0. Degeaba!

3 goluri marcase Bahrain în primele 5 meciuri din grupă, două în turul cu Indonezia şi unu cu Iran acasă