INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BELGIA

VIDEO Blatistul devenit erou » Gillet a apărat trei penalty-uri în fața lui Anderlecht

Gillet a apărat șuturile lui Praet, Okaka și Tielemans

Articol de - Publicat marti, 06 octombrie 2015 00:00

În 2008 și 2009, cînd era la Bari, în Serie B, internaționalul belgian a fost implicat în două blaturi și apoi suspendat 3 ani și 7 luni.

Jean-Francois Gillet are 36 de ani, 1,81 metri și apără poarta lui Malines, unde a fost împrumutat de Catania. Pînă acum era cunoscut mai ales din perioada Bari, datorită implicării în două blaturi, cu Treviso (2008) și Salernitana (2009), pentru care a și fost suspendat în iulie 2013: 3 ani și 7 luni, sancțiune redusă ulterior la doar 5 luni.

Duminică seară, însă, a revenit în lumea bună a fotbalului pe ușa din față, cu o evoluție senzațională împotriva lui Anderlecht, apărînd 3 penalty-uri!

Pe primele două le-a parat în primul sfert de oră: unul la șutul lui Praet (7), altul executat de Okaka (14). Italianul a reușit să deschidă ulterior scorul (54), iar în minutul 89, Anderlecht a avut ocazia lui 2-0. Penalty Tielemans, Gillet apără din nou! Și ca senzația să fie totală, în prelungiri (90+4), Malines a egalat pe tabelă prin autogolul lui Mbodji: 1-1.

9 selecțiiare Gillet în naționala Belgiei. La debut, în 2009, contra Spaniei, i-a apărat un penalty lui Villa