INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

VIDEO Coasta de Fildeş şi Zambia s-au calificat la pas în semifinalele Cupei Africii

Didier Drogba şi-a purtat echipa în semifinalele Cupei Africii Foto: Daylife.com

Articol de GSP - Publicat duminica, 05 februarie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 05 februarie 2012 11:21

Coasta de Fildeş n-a avut emoţii în faţa Guineei Ecuatoriale, cîştigînd cu un categoric 3-0. Acelaşi scor s-a înregistrat şi în celălalt sfert al zilei, Zambia eliminînd selecţionata Sudanului.

"Elefanţii" lui Didier Drogba nu au stat la discuţii cu gazdele competiţiei. Atacantul lui Chelsea a reuşit o dublă (36-VIDEO, 70-VIDEO), tabela fiind închisă de mijlocaşul lui Manchester City, Yaya Toure (82-VIDEO).

Zambia a clarificat lucrurile cu Sudan încă din minutul 15, la reuşita lui Sunzu (VIDEO). Katongo a ratat un penalty în minutul 66, dar a avut noroc pentru că mingea i-a revenit, reuşind să înscrie golul doi (VIDEO). Chamanga a tranşat calificarea în minutul 86 (VIDEO).

Celelalte două meciuri din sferturi, Gabon - Mali şi Ghana - Tunisia au loc duminică. Prima partidă va decide adversara Coastei de Fildeş, în timp ce Zambia o va întîlni pe învingătoarea celei de a doua.

Lovitură dură pentru Dinamo în mercato » „Câinii” au fost blocați, jucătorul semnează contractul în Superligă

„Oltenia” din Munchen » „În urmă cu 10-15 ani, totul era mai bine în Germania! Acum, viața e la fel ca în România”

Leonard Doroftei explică cum a slăbit 20 de kilograme într-un timp record: „Alcoolul schimbă vieți. Am avut un moment în care am luat-o razna”