INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - ARSENAL 2-1

VIDEO+FOTO United, victorie dramatică în ultimul derby contra lui Wenger, 2-1! Fellaini a dat lovitura în prelungiri

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 aprilie 2018 20:36

Manchester United a câștigat derby-ul etapei cu numărul 35 din Premier League, contra lui Arsenal, scor 2-1.

"Tunarii" păreau a fi victime sigure pe Old Trafford. Arsene Wenger și-a menajat o bună parte dintre titulari, în perspectiva returului de joi al semifinalei Europa League cu Atletico Madrid, 1-1 în tur.

Meciul a început conform cu valoarea celor de pe teren. United la cârma jocului, Pogba a modificat tabela după doar 15 minute. Arsenal a echilibrat partida, reușind chiar să egaleze după pauză, prin Henrikh Mkhitaryan, fostul fotbalist al lui United, care nu s-a bucurat după reușită.

Finalul i-a aparținut lui Fellaini. Intrat în minutul 74, belgianul a prefațat golul printr-o lovitură de cap trimisă în bară. În prelungiri nu a mai ratat ținta, iar United își consolidează poziția secundă în Premier League.

Pace istorică

Meciul de pe Old Trafford a adus o pace istorică. Atât Sir Alex Ferguson cât și Jose Mourinho, probabil cei mai mari rivali din cariera lui Arsene Wenger, l-au felicitat pe francez pentru cele reușite la Arsenal și i-au înmânat un trofeu simbolic pentru activitatea sa de până acum din Premier League.

Man. United - Arsenal 2-1
AU marcat: Pogba '15, Fellaini '90+1 / mkhitaryan 51

Man. United: De Gea - Valencia, Lindelof, Smalling, Young - Herrera, Matic, Pogba - Lingard, Lukaku, Sanchez
Rezerve: Pereira, Fellaini, Martial, Mata, McTominay, Rashford, Rojo
Antrenor: Jose Mourinho

Arsenal: Ospina - Bellerin, Mavropanos, Chambers, Kolasinac -  Xhaka, Maitland-Niles - Nelson, Mkhitaryan, Iwobi - Aubameyang
Rezerve: Cech, Holding, Monreal, Nketiah, Osei-Tutu, Welbeck, Willock
Antrenor: Arsene Wenger

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”