INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VALENCIA - FC BARCELONA 2-3

VIDEO Hattrick Messi! » Barça s-a impus, 3-2, pe terenul Valenciei, după un meci spectaculos!

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 02 septembrie 2013 02:24

FC Barcelona s-a impus în meciul cu Valencia, scor 3-2, pe Mestalla.

Lionel Messi a reuşit un hattrick în prima repriză a meciului: Busquets a recuperat un balon, a pasat la Fabregas, acesta i-a trimis argentinianului care a deschis scorul în minutul 10. Leo a făcut "dubla" în minutul 38, după aceeaşi schemă: recuperare Busquets, pasă la Fabregas, care a trimis mai departe la acelaşi Messi şi era 2-0. După doar două minute, vedeta catalanilor a bifat hattrickul: Fabregas i-a trimis lui Neymar care a pasat la Messi, iar acesta nu l-a iertat pe Diego Alves.

Rezumatul partidei

Jucătorii lui Miroslav Djukici şi-au revenit rapid din şoc, prin "dubla" lui Helder Postiga, din minutele 44 şi 45+2. Mai întîi, Pereira i-a centrat perfect lui Postiga, care a redus din diferenţă cu un gol superb, pentru ca, după doar două minute, acelaşi Postiga să-l depăşească uşor pe Iniesta şi să stabilească scorul final, 2-3.

După pauză, meciul a fost la fel de spectaculos, însă fără schimbări pe tabelă. Diego Alves şi Victor Valdes, goalkeeperii celor două formaţii, au ieşit la rampă cu parade de senzaţie.

FC Barcelona:
Valdés - Alves, Mascherano, Piqué, Alba - Busquets, Fabregas (
Jonathan dos Santos'80), Iniesta - Pedro ('71 Tello), Neymar (Sergi Roberto '89), Messi

Valencia:
Alves - Joao, Rami, Ricardo Costa, Guardado - Javi Fuego, Michel (Parejo '82) - Pabón, Banega ('68 Feghouli), Canales ('68 Jonas) -Postiga

Alte rezultate din La Liga:
Sevilla Malaga 2-2 (Gameiro '44, '71 / Morales '40, Santa Cruz '68)
Real Sociedad - Atletico Madrid  1-2 (X. Prieto '69 / Villa '27, Koke '56)
Espanyol - Betis 0-0
Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1 (Isco '26, '73 Ronaldo '45+1 / I. Gomez '79)
Osasuna - Villareal 0-3 (Perbet '22, Aquino '31, Uche '75)
Valladolid - Getafe 1-0 (Valiente '47)
Celta Vigo - Granada 1-1 (Rafinha '30 / Piti '62)
Almeria - Elche 2-2 (Soriano '10, Verza '45+1pen / Albacar '32pen, Boakye '90+5)
Rayo Vallecano - Levante 1-2 (Larrivey '79 / R.Garcia '26, Ivanschitz '90+4)

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga