INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO I-a distrus genunchiul! » Nasri a fost scos din circuit de un compatriot la Newcastle - Man City 0-2

Genunchiul stîng al lui Nasri (stînga) cedează sub forţa atacului advers

Articol de - Publicat luni, 13 ianuarie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 12 ianuarie 2014 21:37

Mijlocaşul lui City are ruptură de ligamente încrucişate, a anunţat aseară Sky Sports. Şi va rata probabil Mondialul din vară.

Meci fierbinte ca lava unui vulcan la Newcastle. Cu două episoade importante pe St. James' Park:

1. În minutul 34, la 0-1, Tiote a reuşit un demivoleu-rachetă, dar arbitrul Mike Jones a refuzat golul. Susţinînd, la semnalizarea asistentului, că un jucător al gazdelor aflat în ofsaid s-a ferit de minge. Numai că "nu influenţează faza, nu-l împiedică pe portarul Hart să plonjeze", a observat BBC. "O decizie idioată", a protestat Lineker pe Twitter.

2. În minutul 75, un francez a scos din joc un francez. Yanga-Mbiwa (Newcastle) l-a atacat violent, din spate, pe Nasri, prinzîndu-i genunchiul stîng sub piciorul său. Mijlocaşul lui City a urlat, a plîns de durere înainte de a fi scos pe targă. "E grav, ligamentele au fost atinse", a declarat Pellegrini, managerul oaspeţilor. "Încrucişatele sînt rupte", a anunţat Sky Sports. Caz în care Nasri ratează Mondialul.