INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Inter răsuflă! » În sfîrşit, o victorie acasă după 3 eşecuri consecutive: 1-0 cu Parma

Alvarez, prim-plan, n-a fost un pericol pentru Parma: doar un șut la poartă

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 21 aprilie 2013 21:50

Nerazzurrii reintră în cărţi pentru cupele europene, dar îi aşteaptă trei întîlniri de foc cu contracandidatele Napoli (5 mai), Lazio (8 mai) şi Udinese (19 mai).

Vestea bună: ieri, contra Parmei (1-0), Inter şi-a adus aminte cum se cîştigă. Prima victorie acasă din 10 februarie, după 3 eşecuri consecutive! Vestea rea: echipa continuă să joace modest.

Nerazzurrii s-au chinuit chiar şi împotriva unui adversar ce traversează o criză la fel de profundă. "Salvatore della Patria" a fost Rocchi (82), care a contrazis cifrele importante ale partidei: 6-11 raportul şuturilor la poartă (2-5 cadrate), între care şi o bară a Parmei, 4-8 raportul cornerelor şi doar un singur capitol, posesia, la egalitate: 50-50. Iar Inter e din nou în cărţi pentru cupele europene.

Chivu 199!
Chivu a revenit ieri la Inter, după contuzia suferită la un deget al piciorului drept. Antrenorul Stramaccioni l-a introdus pentru ultimele şase minute ale partidei (10 cu prelungirile), aceasta fiind a 199-a apariţie a românului în Serie A.