INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LAZIO - JUVENTUS 0-2

VIDEO Irezistibili! Nici Lazio n-a putut-o opri pe Juve: 0-2. Ștefan Radu a fost integralist

Dybala (alb-negru) se strecoară cu abilitate printre laziali. MVP-ul lui Juve pe Olimpico // Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 06 decembrie 2015 00:00

Campionii au bifat a 5 victorie consecutivă și amenință trioul din fruntea clasamentului, Napoli, Inter și Fiorentina.

Torino, Empoli, Milan, Palermo, iar vineri seară și Lazio. Juventus a lăsat definitiv în urmă criza debutului de sezon și face din nou victime pe unde trece.

Pe Olimpico, Ștefan Radu și colegii săi nu i-au rezistat decît 7 minute: pînă la autogolul lui Gentiletti, din care balonul a zburat în poartă la centrarea lui Dybala. Același Dybala a dublat apoi avantajul campioanei, stabilind rezultatul final la nici 32 de minute de la primul fluier al "centralului" Banti.

A fost a 5-a victorie consecutivă a lui Juventus în acest sezon. O astfel de serie reușise ultima oară în octombrie 2014! Și un mesaj pentru contracandidatele la titlu Napoli, Inter și Fiorentina: "Gata! Am depășit problemele de start, cînd am acuzat plecările lui Pirlo și Tevez, și cînd a trebuit să-i integrăm pe Dybala și pe Mandzukici. Luați-ne în calcul!".

"Confuz"

Ștefan Radu a avut o ocazie, la 0-1, în prima repriză, dar n-a găsit spațiul porții la cornerul lui Candreva. Iar apoi a solicitat un penalty, la un duel cu Barzagli, dar faultul a fost în afara careului. Gazzetta dello Sport și Corriere dello Sport l-au notat cu 5,5 și i-au reproșat că "atunci cînd Juve a presat, chiar și el a devenit confuz".

5e locul pe care-l ocupă Juventus în clasament, după 15 etape. În runda a 11-a, cînd a început seria de victorii, era pe 10

7goluri și trei assist-uri are Dybala. La fel ca și Tevez în primul lui sezon la Juventus

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga