INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Juve învinge în prima etapă cu 2-0, dar înscrie un gol care aduce primul scandal în Serie A

Jucătorii lui Juventus celebrează prima victorie din acest sezon.

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 august 2012 00:00 / Actualizat duminica, 26 august 2012 00:18

Seria A a debutat astăzi cu două partide, formaţiile gazdă impunîndu-se în ambele meciuri.

După o lungă perioadă de pauză, campionatul italian a pornit astăzi în forţă. Primul meci al zilei a provocat şi primele mari emoţii pentru că Fiorentina a reuşit să înscrie golul decisiv în partida cu Udinese (2-1) în minutul 90 prin Jovetic.

Seara a fost închisă de duelul dezechilibrat dintre Juventus şi Parma, evoluţia "Bătrînei Doamne" fiind aşteptată de fanii fotbalului italian după suspendarea antrenorului Antonio Conte.

Campioana Italiei are parte de voci care o contestă încă din prima etapă asta pentru că Lichesteiner a obţinut un penalty în prima repriză după ce a plecat dintr-o poziţie clară de ofsaid. Vidal a ratat însă, dar Lichsteiner a fost cel care a deschis scorul în minutul 54.

După doar patru minute, Pirlo a închis meciul cu un gol din lovitură liberă, deşi mingea a fost oprită de Mirante pe linia porţii. Oaspeţii au protestat vehement, dar arbitrul nu şi-a schimbat decizia, iar tabela nu s-a mai schimbat pînă la final.

Mîine, Inter va juca la Pescara, unde Gargano este anunţat titular şi Cassano rezervă, iar Milan va debuta pe teren propriu împotriva Sampdoriei.

De asemenea, fanii Romei aşteaptă cu mari speranţe începutul noului sezon, Zdenek Zemen urmînd să debuteze în capitală, împotriva Cataniei.