INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - SEVILLA 3-2 DP

VIDEO Madridul ultimului minut » Ramos a egalat în ultimele secunde ale timpului regulamentar, iar Carvajal a decis meciul în finalul prelungirilor. Supercupa Europei e a Realului

Ramos, stânga, înscrie pentru 2-2 și aduce Realul pe drumul victoriei // Foto: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 10 august 2016 00:00

Sergio Ramos a egalat la doi în ultimele secunde ale timpului regulamentar, iar Carvajal a decis meciul în finalul prelungirilor.

Real cu multe rezerve, Sevilla complet schimbată după plecarea antrenorului Emery. Și o vreme ploioasă, rece, de să nu dai nici câinele afară din casă. Senzația unui meci de pregătire înaintea debutului La Liga (19 august) a dominat aseară debutul Supercupei Europei.

SuperAsensio

Dar vinclul lui Marco Asensio, de la 25 de metri, pentru 1-0, a fost cu adevărat imperial (21). Ce bine i-ar fi prins cât mai multe asemenea șuturi lui Gâlcă sezonul trecut, când l-a avut pe Asensio la Espanyol, împrumut! Replica Sevillei n-a întârziat însă prea mult: Vazquez, 1-1 (41).

În ultima secundă

Real a revenit în atac după reluare. Însă cea care a înscris a fost Sevilla, dintr-un penalty acordat la faultul lui Sergio Ramos asupra lui Vitolo: Konoplyanka, 1-2! Final? Nu, pentru că Ramos și-a reparat greșeala, egalând în ultima secundă: 2-2. Prelungiri!

În genunchi

Și imediat, eliminarea lui Kolodziejczak (93), pentru un al doilea "galben". Andaluzii, în genunchi, dar Madridul a reușit să profite abia în final. Iar în final! După golul anulat lui Ramos, pentru fault, și ratările lui Lucas Vazquez, fundașul Carvajal i-a dat lovitura de grație Sevillei: 3-2.

10grade Celsius au fost aseară, la Trondheim, la startul meciului. Umiditate: 92 la sută

REAL - SEVILLA    3-2, d. prel.

(Asensio 21, Sergio Ramos 90+3, Carvajal 119 - Franco Vazquez 41, Konoplyanka 72 penalty)

REAL: Casilla - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Kovacici (73 James), Casemiro, Isco (66 Modrici) - Lucas Vazquez, Morata (62 Benzema), Asensio. Antrenor: Z. Zidane

SEVILLA: Sergio Rico - Carrico (51 Rami), Pareja, Kolodziejczak - Mariano, N'Zonzi, Iborra (74 Kranewitter), Franco Vazquez - Kiyotake, Vietto (67 Konoplyanka), Vitolo. Antrenor: J. Sampaoli