INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Marcos Alonso, noul Diego Costa » Arma letală din apărare: un fundaș a fost vedeta meciului cu Leicester, scor 3-0

Alonso, numărul 3, ia din nou la țintă poarta lui Leicester

Articol de - Publicat duminica, 15 ianuarie 2017 00:00

Fundașul de 26 de ani l-a făcut uitat cu o ”dublă” pe golgeterul liderului, pedepsit de managerul Conte.

Antonio Conte și-a asumat un mare risc când a decis să-l lase pe Diego Costa acasă. Fie și măcar pentru că hispano-brazilianul, cu gândul la un transfer în China și într-o formă fizică precară, e o garanție a golurilor "afară": 9 în ultimele 11 deplasări ale lui Chelsea. Plus două assist-uri!

Dar așa cum a început liderul pe terenul campioanei en-titre, cu gol în minutul 6, le-a fost clar tuturor că londonezii nu sunt Costa-dependenți. Și că în lipsa "buldozerului", chiar și un jucător de bandă, Marcos Alonso, poate fi o armă letală.

Spaniolul adus de Chelsea de la Fiorentina, în vară, nu s-a mulțumit doar să deschidă scorul. I-a dat lui Leicester și lovitura de grație. Tot în debut de repriză (51). Și nu i-a lipsit mult pentru un hat-trick, la bomba din minutul 65. Tabela a închis-o însă colegul Pedro. 3-0 și londonezii s-au distanțat la 7 puncte în fruntea clasamentului.

3șuturi a expediat Marcos Alonso spre poarta lui Schmeichel. Două au fost goluri

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”