INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BALONUL DE AUR

VIDEO Messi a înscris mai mult decît 15 echipe din Primera Division!

Messi înscrie mai mult decît 7 echipe din Liga 1!

Articol de - Publicat marti, 27 septembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 27 septembrie 2011 14:31

Vedeta Barcelonei a reuşit 8 goluri în 5 etape, cu două peste campioana României în 8 meciuri de campionat. Argentinianul a înscris singur mai mult decît alte 7 echipe din Liga 1

Messi e cel mai eficient marcator din lume. "Balonul de Aur" are o medie impresionantă şi în acest sezon la FC Barcelona. Atacantul argentinian marchează o dată pe repriză, mai precis un gol la 48,38 de minute! Autor a 8 reuşite în primele 5 etape din La Liga, Leo i-a depăşit pe golgeterii lui Manchester United şi Manchester City, Wayne Rooney şi Kun Aguero. Englezul a înscris 9 goluri în 5 meciuri (medie 50 de minute de gol), iar argentinianul 8 în 6 (50,63 minute).

VEZI AICI HATTRICK-UL ÎMPOTRIVA LUI ATLETICO MADRID (5-0)

Messi se poate lăuda însă şi cu alte recorduri. Făcînd o comparaţie cu Liga 1, argentinianul a dat singur mai multe goluri decît aproape jumătate din echipele din Liga 1. Mai puţin eficiente decît Leo sînt, în condiţiile în care la noi s-au disputat 8 etape!, campioana Oţelul, Ceahlăul, Petrolul, Voinţa Sibiu, Mioveni, FC Tg. Mureş, Concordia şi Sportul, Braşovul fiind la egalite cu Messi la golurile marcate. În Spania, Leo a punctat mai mult decît 15 echipe (Sevilla, Malaga, Real Sociedad, Mallorca, Osasuna, Espanyol, Rayo Vallecano, Real Zaragoza, Villarreal, Getafe, Granada, Racing, Athletic Club şi Sporting Gijon) şi a trimis mingea în plasă exact de atîtea ori de cîte au reuşit în total Valencia şi Atletico Madrid şi jumătate cît Real Madrid!

În Liga 1, cifrele celor mai buni marcatori sînt departe de Messi. Dinamovistul Marius Niculae (7 goluri) înscrie în medie la 100 de minute jucate, Dănciulescu (Dinamo, 4) la 166 de minute, Lemnaru (Pandurii, 4), la 169 de minute, iar Bawab (Gaz Metan, 4) o dată la 170 de minute.

VEZI MAI JOS O COMPILAŢIE VIDEO CU CELE MAI FRUMOASE REUŞITE ALE LUI NICULAE!

- 1,33

Messi e cel mai eficient marcator din lume. " Balonul de Aur" are o medie impresionantă şi în acest sezon la FC Barcelona. Atacantul argentinian marchează o dată pe repriză, mai precis un gol la 48,38 de minute! Autor a 8 reuşite în primele 5 etape din La Liga, Leo i-a depăşit pe golgeterii lui Manchester United şi Manchester City, Wayne Rooney şi Kun Aguero. Englezul a înscris 9 goluri în 5 meciuri (medie 50 de minute de gol), iar argentinianul 8 în 6 (50,63 minute).

- 1,33 este media golurilor lui Messi pe meci (12 în 9) în acest sezon la FC Barcelona în toate competiţiile. Argentinianul a progresat constant în ultimele stagiuni: 0,74 în 2008-'09 (38g/51j), 0,88 în 2009-'10 (47/53) şi 0,96 în 2010-'11 (53/55)