INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DORTMUND - BAYERN 1-0

VIDEO Olandez autodistrugător » Robben i-a "mîncat" meciul lui Bayern şi, probabil, şi titlul

Articol de - Publicat joi, 12 aprilie 2012 00:00 / Actualizat joi, 12 aprilie 2012 00:39

Vinovat la golul primit, a ratat un penalty la 0-1 şi o altă ocazie imensă în ultimul minut

Dortmund ar trebui să-i ridice statuie lui Robben. Cel mai temut dintre jucătorii lui Bayern i-a dat aseară o mînă de ajutor mare cît un titlu. Mai întîi, la golul victoriei, picat în minutul 77, pe dominarea oaspeţilor. Olandezul l-a scos din ofsaid pe Lewandowski şi polonezul a deviat în plasă voleul lui Grosskreutz: 1-0. (VIDEO)

Bayern s-a lansat apoi într-o goană nebună după egalare, dar Robben parcă îmbrăcase tricoul galben-negru. A obţinut un penalty (85), dar tot el l-a irosit. (VIDEO) Lamentabil. Iar în primul minut al prelungirilor, la o minge revenită din "transversală", a reluat "peste" din mijlocul careului mic. Incredibil.

Ziua neagră a olandezului a marcat neputinţa alor săi. Ridiculizaţi de Borussia în prima parte, cînd i-au salvat bara şi portarul Neuer, bavarezii nu s-au ridicat decît în final la înălţimea derby-ului. Prea puţin şi marea rivală, 6 puncte avans cînd mai sînt 4 etape, se îndreaptă cu paşi apăsaţi spre un al doilea titlu consecutiv.

4-3 a fost raportul marilor ocazii în favoarea Borussiei, care a terminat în avantaj şi la bare: 2-1