INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MAN. UNITED - LIVERPOOL 1-1

VIDEO Pogba strică, Ibra repară » Zlatan a salvat un punct pentru United în derby-ul cu Liverpool, 1-1

Pogba, numărul 6, mâna moartă a lui United în derby-ul cu Liverpool // Foto: Reuters

Articol de - Publicat luni, 16 ianuarie 2017 00:00

Zlatan i-a salvat un punct lui United, pe final, după ce francezul le făcuse cadou oaspeților penalty-ul de 0-1.

La Liverpool, în tur, Jose Mourinho a băgat autocaru-n poartă și Man. United s-a întors acasă cu un punct (0-0). Aseară a vrut victoria și-a jucat eminamente ofensiv. Numai că vedetele sale, în special Ibrahimovici, Pogba și Mhitarian, l-au exasperat cu ratările.

Iar "Pog" i-a ruinat planul cu intervenția stupidă din minutul 27: henț în propriul careu, într-un duel aerian cu Lovren. Penalty clar, transformat de Milner, 0-1. Deja un semn rău, în condițiile în care, de câte ori a marcat Milner în ultimii 7 ani, echipele sale n-au pierdut.

United și-a reluat asaltul în partea secundă, cu Rooney în locul lui Carrick. Dar la finalizare, sclipirea de geniu s-a lăsat așteptată până-n minutul 84, când Zlatan a găsit, în sfârșit!, plasa porții adverse după bara lui Fellaini, în aceeași fază. 1-1, scor final.

600de goluri s-au marcat în acest sezon în Premier. Borna a pus-o Zlatan, aseară

6penalty-uri a marcat Liverpool pe Old Trafford de-a lungul timpului. Record în Premier!