INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

VIDEO Resuscitați » Bayern Munchen respiră după șocul Porto: 2-0 cu Hoffenheim

Bavarezul Muller (tricou negru) a dezamăgit și la Hoffenheim, ca și miercuri la Porto

Articol de - Publicat duminica, 19 aprilie 2015 00:00

Jocul campioanei a suferit și ieri. Iar înaintea pauzei, la scorul de 1-0, a avut noroc cu arbitrul, care le-a refuzat gazdelor un penalty.

În sfîrșit un moment de respiro pentru Bayern după electroșocurile de la Porto (1-3) și scandalul demisiei medicului Muller-Wohlfahrt! Însă victoria de ieri, de la Hoffenheim (2-0), n-a fost însoțită și de-o evoluție convingătoare.

Guardiola a trimis în teren cîteva rezerve (Gaudino, Weiser, Rode, Badstuber) și-a tremurat serios în prima repriză. Pînă la golul lui Rode (38), Dante a gafat ca la Porto, dar l-a salvat portarul Neuer la șutul lui Modeste. "După", arbitrul Stieler i-a iertat pe munchenezi de-un penalty (41), dar și Volland, rămas singur cu Neuer (44).

După reluare au apărut ocaziile și la poarta cealaltă. Lewandowski a trimis în "transversală", iar Muller n-a reușit să înscrie nici din 6-7 metri. Apoi blanc pînă-n prelungiri (90+3), cînd Beck a închis tabela cu un autogol: 0-2!

20 de șuturi au tras bavarezii spre poarta lui Hoffenheim. Și-au avut 70 la sută posesie