INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Sardine indoneziene » Cagliari s-a distrat la Milano cu Inter, 4-1, sub ochii patronului Erick Thohir

Cagliari n-avea nici o victorie în acest sezon și s-a descurcat excelent ieri, Dessena și Balzano speriindu-l aici pe Juan Jesus // Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat luni, 29 septembrie 2014 00:00 / Actualizat luni, 29 septembrie 2014 00:10

De 19 ani şi 14 meciuri nu mai pierduseră acasă nerazzurrii în Serie A contra echipei din Sardinia! Dar niciodată n-au primit 4 goluri pînă la pauză. A făcut-o ieri trupa lui Zeman.

Inter a anticipat cu o lună Halloweenul şi le-a oferit ieri tifosilor nerazzurri o piesă horror chiar sub ochii patronului indonezian Thohir. Un 1-4 halucinant cu Cagliari, sarzii făcîndu-i sardine pe elevii lui Mazzarri. Şi premiera negativă: niciodată nu primise Inter 4 goluri pînă la pauză în Serie A!

Se mai întîmplase cu Atalanta la 3-4 tot acasă, în aprilie 2013, dar porţia a fost servită în repriza a doua! Plus că de pe 21 mai 1995 insularii nu ştiau cum este să baţi la Milano (2-1), legînd 14 vizite fără succes. Iar să trimită de patru ori mingea în poarta nerazzurrilor pe "Meazza" chiar părea utopic.

Şi ca umilinţa să fie completă, 3 din reuşite au fost semnate de Ekdal, un suedez ce nu marcase pînă acum decît de 5 ori în Serie A şi niciodată măcar o "dublă"! E adevărat că Inter a jucat cu un om în minus din minutul 27, Nagatomo, promovat căpitan, făcîndu-şi rost iute de două "galbene"!

Vidici şi restul apărării s-au mişcat ca elefanţii în magazinul de cristaluri. Putea fi mai rău dacă în minutul 43 Cossu nu rata şi un 11 metri: Handanovici a parat al 19-lea penalty în cariera italiană.

8 goluri a marcat Ekdal în Serie A, între care 4 împotriva lui Inter: unul pentru Siena şi restul ieri