INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  WEST HAM - EVERTON 2-2 DUPĂ PRELUNGIRI, 9-8 LA PENALTY-URI

VIDEO Spaniolul zburător » Portarul Adrian a calificat-o pe West Ham transformînd decisiv în thrillerul cu Everton

Înainte de a decide calificarea, portarul lui West Ham, Adrian, a zburat din bară-n bară // Foto: Reuters

Articol de - Publicat joi, 15 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 14 ianuarie 2015 21:28

A fost nevoie de 210 minute, în două meciuri, de lovituri de departajare şi de un spaniol neînfricat cu mănuşi pentru a se decide cine merge mai departe.

Veritabil thriller, marţi seară, la Londra. Rejucarea din turul 3 al Cupei Angliei, West Ham - Everton, a fost decisă abia după executarea a 20 de lovituri de departajare!

Eroul serii, goalkeeperul "ciocănarilor", Adrian, care a transformat penalty-ul decisiv, după ce omologul său de la Everton, Joel Robles, expediase balonul în bară. Era a treia ratare dintr-o confruntare de la punctul cu var încheiată 9-8!

Pînă să se ajungă la penalty-uri a fost tot o nebunie. După 90 de minute, 1-1, ca pe Goodison Park, în urmă cu o săptămînă.

În inferioritate din minutul 56, eliminat McGeady, Everton reuşise să egaleze la unu prin Mirallas (82). Şi-a luat conducerea pe tabelă în prelungiri, gol Lukaku (97). Dar West Ham n-a renunţat, iar Carlton Cole (113) a amînat sentinţa, dată de portarul Adrian.