INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Stoke City - Chelsea 1-2 » Cahill aduce victoria londonezilor în ultimele minute!

Articol de Raymond FüstösJURNALISPORT - Publicat sambata, 18 martie 2017 22:45

Chelsea s-a impus în deplasarea de la Stoke City, scor 2-1, căpitanul Gary Cahill marcând golul victoriei în ultimele minute ale confruntării. Londonezii se distanțează la 13 puncte de principalele urmăritoare, Tottenham și Manchester City.

VEZI AICI VIDEO DE LA MECI!

Trupa lui Conte a deschis rapid scorul dintr-o lovitură liberă din unghi executată de Willian, portarul gazdelor fiind surprins de traiectoria balonului (13'). Grant s-a revanșat însă la execuția lui Alonso, salvând miraculos o minge pe care scria 2-0 (30'). La câteva minute distanță, golul marcat de Martins Indi a fost anulat eronat pe motiv de offside (34'). Până la urmă gazdele au egalat dintr-un penalty transformat de Walters, acordat în urma unui fault al lui Cahill (37').

După o dominare sterilă în repriza secundă, Chelsea a izbutit să înscrie golul victoriei în minutul 87 prin același Cahill, care l-a învins pe Grant cu un șut din careu după un corner al oaspeților. Stoke a terminat partida în 10 oameni, Bardsley fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma victoriei de pe Bet365 Stadium, liderul Chelsea acumulează 69 de puncte, urmând să primească vizita lui Crystal Palace după pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale. Stoke City rămâne pe locul 9 cu 36 de puncte, iar în următoarea etapă va face deplasarea la Leicester.

Stoke City (4-4-2), antrenor Mark Hughes
Grant - Pieters, Martins Indi, Shawcross, Bardsley - Sobhi (Crouch 90+2), Allen, Cameron, Arnautovic - Berahino (Diouf 61), Walters

Chelsea (3-4-3), antrenor Antonio Conte
Courtois - Cahill, Luiz, Azpilicueta - Alonso, Matic (Loftus-Cheek 82), Kante, Moses (Fabregas 70) - Pedro, Costa, Willian (Zouma 88)

Fii parte din redacția noastră! Participă la Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”