INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RIVER - BOCA 2-2

VIDEO Superclasico de infarct în Argentina! River - Boca 2-2, cu gol la ultima fază!

Jucătorii lui River sărbătorind golul lui Ponzio (foto Reuters)

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 octombrie 2012 00:00 / Actualizat duminica, 28 octombrie 2012 23:04

Argentinienii abia aşteptau revenirea superderbyului River Plate - Boca Juniors, care a luat o pauză sezonul trecut, din cauză că gazdele erau în liga secundă.

Partida, care s-a jucat de la ora locală 15:30, a început excelent pentru echipa lui Matias Almeyda, care a deschis scorul în minutul 2 prin Leo Ponzio, din lovitură liberă (VIDEO). River a dominat autoritar prima repriză, chiar dacă a avut două accidentări, antrenorul fiind nevoit să-i schimbe încă din primul sfert de oră pe Ramiro Funes Mori şi Aguirre. După pauză, fără antrenor pe bancă după eliminarea lui Falcioni, Boca a mai încasat un gol, de la uruguayanul Rodrigo Mora (min 70 VIDEO). Deşi conducea cu 2-0 şi controla partida, River a comis penalty, prin Gonzalez Pirez, iar Silva a transformat lovitura de la 11 metri (min 76 VIDEO).

Final incendiar pe El Monumental, cu golul din prelungiri al lui Erviti (VIDEO), care le-a adus oaspeţilor un punct nesperat şi nemeritat, avînd în vedere desfăşurarea partidei.

River se află în acest moment pe locul 9, cu 16 puncte, iar Boca pe 5 cu 19 puncte.

RIVER - BOCA 2-2 (PONZIO 2, MORA 70 / SILVA 76 PEN., ERVITI 90+3)

River (4-4-2): Barovero; Mercado, Pezzella, Bottinelli, R. Funes Mori (Gonzalez Pirez 5); Carlos Sánchez, Ponzio, Cirigliano, Aguirre (Rojas 14); Rodrigo Mora (G. Funes Mori 87), Trezeguet
Boca (4-4-2): Orion; Albin, Schiavi, G. Burdisso, Clemente Rodríguez (L. Acosta 46); Cristian Chávez (L. Paredes 80), Somoza, Erviti, Sánchez Miño (N. Colazo 68); Viatri, Santiago Silva.

Arbitru: Pablo Lunati