INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

VIDEO Vantastic! » Van Persie a făcut un nou meci legendar în Premier League

Robin Van Persie a marcat un hattrick în meciul cu Blackburn.

Articol de - Publicat duminica, 05 februarie 2012 00:00 / Actualizat sambata, 04 februarie 2012 23:41

Van Persie, liderul "tunarilor": 3 goluri şi două pase decisive. Golgeterul din Premier League a provocat şi eliminarea lui Givet. Click aici pentru rezumatul VIDEO al meciului!

Cine îl poate opri pe Robin van Persie? În Anglia, nimeni! Olandezul, inima şi creierul lui Arsenal, a fost şi ieri inspirat şi eficace, Blackburn îngenunchind în faţa lui: 7-1.

- După 79 de secunde, RvP a marcat al 100-lea său gol în Premier League.
- În minutul 43, la un fault dur asupra batavului, fundaşul oaspeţilor Givet a fost eliminat.
- În minutul 62, avea deja hat-trick. Reuşitele 20, 21 şi 22 în acest campionat. Lider detaşat al golgeterilor.
- În prelungiri, Van Persie a strîns al doilea assist al zilei.

Pe "Emirates", o pancartă a atras atenţia: "Nu ne trebuie Batman. Îl avem pe Robin".

Împotriva lui Blackburn, Arsenal a strîns alte cifre de sărbătoare: Oxlade-Chamberlain (18 ani), primele două goluri în Premier League, Walcott, 3 pase decisive, Henry, întîia reuşită în PL după 5 ani.

123 de goluri a marcat RvP pentru Arsenal, îndepărtîndu-l pe Bergkamp din Top 10 la clubul londonez