INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA TURCIEI

VIDEO Volkan? Vulcan! » Wrestling! Portarul Volkan Demirel a sărit cu fundu-n spatele adversarului la Supercupa Turciei

Articol de - Publicat miercuri, 27 august 2014 00:00 / Actualizat marti, 26 august 2014 20:29

Victima, mijlocaşul Galatei, Felipe Melo, tocmai ratase la loviturile de departajare cînd a fost atacat. Fener s-a impus la penalty-uri, scor 3-2

"Nici un derby fără incidente!", pare să fie deviza în Turcia. Întărită, luni seară, de Supercupa Fenerbahce - Galatasaray (0-0 după prelungiri, 3-2 la penalty-uri), care s-a înscris perfect în peisajul ultimilor ani. Momentul culminant al "şocului" de la Manisa s-a consumat la loviturile de departajare, cînd portarul Fenerului, Volkan Demirel, a avut o reacţie primitivă la adresa brazilianului Felipe Melo.

Click aici pentru VIDEO!

Enervat de fanii Galatei, care l-au luat la ţintă cu roşii şi cu ardei, Volkan s-a transformat într-un adevărat vulcan la penalty-uri. Iar după ce Melo a ratat, trăgînd peste poartă, goalkeeperul s-a repezit la brazilian, sărindu-i ca la wrestling cu fundul pe spate.

Cei doi şi-au aruncat vorbe grele şi s-ar fi luat cu siguranţă la bătaie dacă arbitrul Mustafa Abitoglu nu intervenea prompt să-i despartă. Fiecare a primit cîte-un "galben", dar portarul Fenerului va avea parte de încă o rundă de "prelungiri" în faţa Comisiei de Disciplină a Federaţiei.

9 etape e pedeapsa maximă pe care o riscă Volkan, dar ziarele turceşti susţin că va încasa cel mult 3

10 cartonaşe galbene a scos din buzunar arbitrul Mustafa Abitoglu în Supercupa Fener - Galata