INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA » DORTMUND - BAYERN 1-1

X-mann

Articol de - Publicat duminica, 24 august 2008 00:00

Antrenorul Klinsmann a promis o echipă ofensivă, dar după două etape campioana a dezamăgit. Ieri, a făcut alt egal!

Greu fără Ribery, herr Klins­mann! A revenit Toni, însă Ba­yern tot merge în gol. Fot­ba­lul spectaculos şi ofensiv anun­ţat de noul antrenor e invizibil. După 2-2-ul din debut, campioana Ger­maniei s-a chinuit ieri la Dort­mund, reuşind să se salveze cu o remiză (1-1 cu Borussia).

Rensing a încasat rapid gol, dar şutul la vinclu al lui Blaszczykowski (8) a fost imparabil. Cum au re­ac­ţi­o­nat bavarezii? Căpitanul Van Bom­mel a luat două “galbene” în trei minute şi, trei sferturi din meci, Ba­yern a jucat în zece oameni! Chiar aşa, oaspeţii au avut posesie mai bună (57,2%) pînă la pauză. Însă tot Borussia a fost mai rea.

Klinsmann l-a lăsat la cabine pe Klose, mizînd pe Borowski. Ba­yern a riscat şi gazdele puteau pro­fi­ta. Reluarea din 3 metri al lui Kringe a fost însă scoasă miraculos de pe linia porţii de Schweinsteiger (62)! Campioana era groggy. Ba nu! Pentru că, după un corner, Borowski a strecurat mingea prin­tre picioarele lui Rukavina (72) şi Klins­mann a înviat pe bancă. Ime­diat l-a înlocuit pe Toni cu Podolski, dar X-ul a rămas bătut în cuie.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”