INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - SEVILLA

En Nesyri, coșmarul fundașilor lui Guardiola! Coincidența incredibilă din Supercupa Europei

Manchester City - Sevilla/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 16 august 2023 23:08 / Actualizat miercuri, 16 august 2023 23:28

Sevilla a intrat în avantaj la pauza Supercupei Europei, 1-0, în fața lui Manchester City, deținătoarea UEFA Champions League.

Trupa lui Pep Guardiola a început meciul în atac, având posesia și încercând, fără să reușească, să spargă defensiva foarte bună a andaluzilor.

Iar Sevilla, deținătoarea Europa League, a dat lovitura pe contraatac. În minutul 25, prin Youssef En Nesyri.

Alte două echipe pe „Arcul de Triumf” » Au primit acceptul de a folosi arena în acest final de săptămână
ARCUL DE TRIUMF

En Nesyri, coșmarul fundașilor lui Pep Guardiola

Marcos Acuna, campion mondial cu Argentina, a centrat perfect de pe partea stângă, iar En-Nesyri s-a înălțat perfect și a marcat cu o lovitură de cap excelentă, de la 6 metri. Atacantul marocan de 26 de ani a reușit să deschidă scorul deși era marcat strâns de cei doi fundași ai lui City, Akanji și Gvardiol.

Pentru En Nesyri nu e prima dată când marchează un supergol de lângă un fundaș al lui City. S-a întâmplat și la Mondialul din Qatar. Atunci, în sferturi, Maroc elimina Portugalia, 1-0, grație golului jucătorului de la Sevilla.

Reușita a fost una aproape identică. După o centrare din stânga, En-Nesyri a marcat cu capul din 6 metri. Iar adversarul care nu i-a putut face față atunci a fost Ruben Dias, apărătorul de la Manchester City.

• Ajuns în Spania în 2015, la Malaga, En Nesyri a fost cedat în august 2018 la Leganes. Iar Sevilla l-a luat în ianuarie 2020, pentru 20 de milioane.
  • Pentru andaluzi, atacantul de 1,92 metri are 55 de goluri în 157 de meciuri
  • Mai are contract cu Sevilla până în iunie 2025

20.000.000 de euroe cota lui En Nesyri

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni