INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  GRECIA - ARGENTINA 0-2

Argentina a încheiat grupa B cu maximum de puncte » Fiarele muşcă rău!

Articol de - Publicat miercuri, 23 iunie 2010 00:00

Cu Messi căpitan şi 7 noutăţi în teren, echipa lui Maradona nu i-a iertat nici pe greci, economisind şi energie pentru "optimea" cu Mexic. Vezi rezumatul partidei Grecia - Argentina 0-2! (video)

Argentina n-a făcut nici un cadou aseară şi a terminat grupa B cu punctaj maxim. Cu Maradona pe bancă, nu în teren ca în 1994, "fiarele" lui Diego au avut mai multă milă de greci (2-0) şi se pregătesc încrezătoare de duelul din "optimi" cu Mexic.

Prudent cum îl ştim, Rehhagel s-a blocat cu 5 fundaşi, folosind un plan special pentru a-l anihila pe Messi. Important era să ţină de scorul alb, mai ales că Nigeria le-a dat repede grecilor o veste bună de la Durban. Chiar fără şapte titulari, Argentina a preluat controlul şi Tzorvas a fost pus la treabă de Aguero şi Veron. Treptat, grecii au intrat în panică. Vintra a evitat golul plonjînd în calea aceluiaşi Kun, apoi Torosidis a trecut aproape de autogol! Sud-coreenii le-au stricat calculele: au egalat înaintea pauzei şi erau în "optimi". La Polokwane, asediul continua, cu Tzorvas respingînd eroic la ocaziile lui Clemente Rodriguez şi Messi. A intrat cu remiza la vestiare, deşi raportul şuturilor pe poartă le era net defavorabil: zero la 8!

I-au măcinat cu răbdare
Şoc şi groază în startul părţii secunde. Rehhagel a riscat, scoţînd un fundaş. Samaras a ratat singur cu Romero şi, aproape imediat, sud-coreenii răsturnau rezultatul la Durban! Mai mult, elenii şi-au epuizat deja toate schimbările din minutul 55. Argentina a continuat să joace economicos, mulţumită cu egalul, ce o păstra la şefia grupei. Tîrziu s-a văzut şi Milito, solicitînd penalty la ţinerea lui Kyrgiakos în careu. Bolatti l-a luat la ţintă pe Tzorvas şi grecii mai sperau. Mai ales că, dincolo, Yakubu făcea 2-2! Aveau nevoie să înscrie. Degeaba! A făcut-o (pe cursul jocului) Argentina, Demichelis reparîndu-şi gafa cu Coreea de Sud, şi era clar cine-i şeful. Maradona şi-a permis să-l bage în final pe "veteranul" Palermo. Care, la 37 de ani, s-a lipit imediat la gol. 2-0 şi Argentina continuă marşul în Africa de Sud. Unde se va opri, numai Diego ştie!

Cel mai tînăr căpitan
Maradona s-a ţinut de cuvînt. Nu l-a menajat pe Messi şi i-a pus pe braţ şi banderola. "Balonul de Aur" a devenit ieri cel mai tînăr căpitan al "naţionalei" Argentinei, la 23 de ani, vîrstă pe care o va împlini mîine. Bine păzit şi controlat la glezne, Leo n-a mai fost la fel de strălucitor. Pînă la pauză, numai un singur şut, scos de sub bară de Tzorvas, şi mai puţine pase bune decît de obicei. Mai bun după reluare, Messi şi-a dirijat activ echipa, a tras alte două şuturi, inclusiv o lovitură liberă parată de Tzorvas. Dar parcă le-a simţit puţin lipsa lui Tevez şi Higuain. Nici noroc n-a avut în final, ţintind bara din nou (a făcut-o şi cu coreenii)! Golul se amînă pentru "optimi".

Moş Crăciun Avraam
Grecii au jucat aseară în alb, iar Avraam Papadopoulos şi-a asortat la echipament şi o barbă de aceeaşi culoare. A avut nevoie de o mare bucată de vată în gură (foto), pentru a i se opri sîngerarea, consecinţă a contactului mai dur avut cu un adversar prin minutul 30.

Ghinion Kapetanos!
Planurile lui Rehhagel au fost date peste cap de accidentări. Selecţionerul grecilor i-a pierdut succesiv pe Katsouranis şi Torosidis, care au acuzat probleme musculare în debutul părţii secunde. Aşa că stelistul Kapetanos n-a mai apucat să intre şi a rămas cu cele 30 de minute la Mondial, din meciul cu Coreea de Sud.