INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  COREEA DE NORD - COASTA DE FILDEŞ 0-3

Coasta de Fildeş a învins, dar avea nevoie de un miracol pentru a ajunge în optimi » Misiune imposibilă

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 iunie 2010 00:00

Coasta de Fildeş avea nevoie de o victorie a Braziliei în faţa Portugaliei şi de o victorie la scor în faţa nord-coreenilor pentru un loc în "optimi". Nici una dintre condiţii nu a fost îndeplinită!

Ivorienii lui Sven Goran Eriksson au ieşit pe teren cu un singur lucru în minte: să dea cît mai multe goluri! Pentru a reuşi acest lucru, mai puţin eficienţii Dindane şi Kalou au luat loc pe bancă. Surpriză însă, înlocuitorii celor doi s-au întrecut în ratări. A început Keita, şut în portar după doar cîteva zeci de secunde de la startul partidei, apoi Gervinho a trimis o minge care s-a plimbat la cîţiva centimetri de linia porţii (10).

Au dat-o-n bară!
A fost nevoie de şutul plasat al lui Yaya Toure (14) pentru ca africanii să deschidă scorul. Asaltul asupra nord-coreenilor a continuat, iar Romaric a trimis în plasă mingea cu care Drogba a zguduit transversala. Iar diferenţa putea fi mai mare dacă Romaric (17) şi Gervinho (38) nu nimereau doar bara.

După pauză, golul Braziliei pe care toţi ivorienii îl aşteptau n-a venit, aşa că Drogba&Co. au lăsat-o mai moale. Kalou a intrat şi a mai marcat o dată (82) după ce Jong Tae-se ratase singur cu portarul Barry singura ocazie a asiaticilor. A rămas 3-0, astfel că Ghana rămîne singura echipă africană din "optimile" competiţiei.

Meciul de ieri a înregistrat şi un record la Mondialul sud-african: a fost prima la care arbitrul nu a scos nici un cartonaş. Şi asta cu toate că partida a fost condusă de spaniolul Alberto Undiano, care l-a eliminat destul de uşor pe atacantul Miroslav Klose în întîlnirea Germania - Serbia 0-1. (Daniel Scorpie)

29 de faulturi au fost comise în timpul celor 90 de minute, printre cele mai multe într-un meci la turneul final. de 13 ori au faultat nord-coreenii şi de 16 ori ivorienii

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni