INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  URUGUAY-GHANA 1-1, 4-2 D.P.

FIFA anunţă că Suarez ar putea fi suspendat două meciuri

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 iulie 2010 00:00

FIFA a confirmat că atacantul uruguayan Luis Suarez ar putea pierde restul Cupei Mondiale după henţul din meciul de aseară, cu Ghana.

Atacantul de 23 de ani al lui Ajax este un adevărat erou în ţara sa, după ce şi-a salvat echipa de la primirea unui gol în ultimul minut al prelungirilor partidei din "sferturi" şi a văzut "roşu" direct. Penalty-ul acordat a fost însă ratat de Gyan şi meciul s-a decis la lovituri de departajare, 4-2 pentru formaţia lui Tabarez.

Purtătorul de cuvînt al FIFA, Pekka Odriozola, a declarat azi: "Pentru cartonaşele roşii directe, e o etapă de suspendare automată, dar Comitetul disciplinar va deschide ulterior un caz pentru a stabili dacă e nevoie de o pedeapsă mai mare".

Suarez nu va juca sigur în meciul cu Olanda, din semifinale, dar FIFA va decide dacă va sta şi în finala mare sau în cea mică, în funcţie de rezultatele obţinute.

Codul disciplinar al FIFA ar îndreptăţi forul internaţional să acorde o suspendare mai mare pe motiv de "comportament nesportiv". De asemenea, codul de fair-play al FIFA mai scrie că "Victoria e fără valoare dacă a fost obţinută nedrept sau necinstit. Să păcăleşti e uşor, dar nu aduce nici o plăcere".

Uruguayenii au totuşi un precedent de partea lor, cînd Harry Kewell a fost eliminat în faza grupelor, chiar în meciul Ghana, pentru acelaşi gest, şi a stat doar o etapă.