INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  PARAGUAY - NOUA ZEELANDĂ 0-0

Paraguay şi Noua Zeelandă, două premiante

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 iunie 2010 00:00

Paraguay merge în "optimi" de pe primul loc al grupei, în timp ce Noua Zeelandă părăseşte Mondialul fără înfrîngere Vezi rezumatul partidei Paraguay - Noua Zeelandă 0-0! (video)

Noua Zeelandă continuă să uimească. Condamnaţi din start, "all whites" au terminat grupa înaintea Italiei, obţinînd trei puncte din trei egaluri. Şi dacă ar fi avut mai mult tupeu contra Paraguayului şi ar fi cîştigat, trupa lui Riki Herbert ar fi obţinut calificarea în "optimi". Aşa, neozeelandezi pleacă acasă, însă se pot considera unii dintre marii cîştigători ai acestei Cupe Mondiale.

Adăpostul meciului egal
Primii în grupă înaintea ultimei manşe, sud-americanii nu s-au grăbit să atace. Ocaziile de poartă au lipsit, jocul fiind unul slab calitativ. Nici o ocazie clară timp de 90 de minute, singurele şanse de a marca venind prin şuturi de la distanţă.

Şansa şomerului Elliott
A doua repriză a continuat pe acelaşi tipar. Ocazii puţine, joc haotic, cu paraguayenii mulţumiţi de punctul ce-i ducea mai departe. Surpriza putea veni din piciorul unui şomer, însă veteranul neozeelandez Elliott a greşit de puţin ţinta. Fluierul final a găsit ambele echipe fericite, deşi doar Paraguayul merge mai departe. "All whites", aflaţi la a doua participare la un Mondial, scriu deja istorie cu cele trei puncte strînse la acest turneu final.

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”