INTERNATIONAL  »  CM 2010  »  OLANDA - SLOVACIA 2-1

Robben a făcut spectacol în faţa Slovaciei » Meciul lui Arjen

Articol de GSP - Publicat marti, 29 iunie 2010 00:00

Fotbalistul lui Bayern Munchen a fost cel mai bun de pe teren la primul  său meci ca titular la acest Campionat Mondial şi a ajutat Olanda să ajungă în "sferturi".

Olandezii ştiau de ce îl aşteaptă cu nerăbdare pe Arjen Robben! Fotbalistul de 26 de ani a fost omul determinant pentru olandezi în întîlnirea de ieri, la prima partidă ca titular în Africa de Sud. El suferise o ruptură musculară înainte de CM şi mai jucase doar 15 minute în ultimul meci al grupei, cu Camerun.

Folosit în banda dreaptă, într-o linie cu Sneijder şi cu Kuyt, aripa lui Bayern Munchen a făcut un meci aproape perfect.

S-a concentrat
Încă de la intonarea imnurilor, Robben a arătat că este cel mai determinat olandez din primul 11. Meciul a început extrem de deschis, după primele şapte minute, jucătorii celor două echipe şutînd de cinci ori spre poartă. Era doar încălzirea.

Execuţia perfectă
Era minutul 18, cînd Arjen a ieşit la rampă. A preluat o minge în banda dreaptă, a intrat spre interior şi, profitînd de marcajul slab al fundaşilor slovaci, a şutat perfect, pe jos, de la 22 de metri la colţul scurt. 1-0 pentru Olanda şi meciul devenea mult mai uşor pentru portocalii.

Avertizat pentru henţ
Apoi, Robben a continuat şarjele prin defensiva slovacă, însă a venit de multe ori şi în sprijinul propriei apărări. Astfel, în minutul 31, mijlocaşul olandez a fost avertizat după un henţ. Nemulţumit, s-a certat cu "centralul" spaniol Undiano Mallenco, reproşîndu-i uşurinţa cu care i-a fost acordat cartonaşul galben.

Protejat pentru "sferturi"
Şi în repriza secundă, Robben a fost cel mai activ fotbalist al lui Van Marwijk. În minutul 52 ar fi putut majora scorul după o fază la indigo cu cea din care marcase, însă de această dată Mucha s-a opus. O dată cu trecerea timpului, jucătorul de 26 de ani a dispărut din joc, fiind înlocuit în minutul 71. Selecţionerul olandez înţelesese că are nevoie de Robben pentru meciul din "sferturi". Olanda a mai marcat o dată, prin Sneijder în minutul 84, iar totul era clar. Golul Slovaciei, marcat în prelungiri de Vittek din penalty, a venit prea tîrziu pentru ca soarta meciului să mai fie schimbată.

"Este fantastic pentru Robben că a marcat mai ales că ştiu cîte eforturi a depus ca să revină după accidentare. Avem motive să ne bucurăm"
Bert van Marwijk, selecţioner Olanda

"Este minunat că am marcat, mai ales că în tribune erau părinţii şi soţia mea. Este important pentru încrederea mea că am înscris!"
Arjen Robben, mijlocaş Olanda

"Robben e un geniu, cînd am văzut că este titular m-am gîndit că Olanda va fi cu 50% mai puternică de cît de obicei. Şi am avut dreptate"
Vladimir Weiss, selecţioner Slovacia

"Am făcut un turneu bun, mai ales că am trecut de grupe. Olanda a fost un adversar mult prea tare, în special cu Robben în prima echipă"
Marek Hamsik, mijlocaş Slovacia

7.465 de metri este distanţa alergată de Arjen Robben pe durata celor 71 de minute petrecute pe teren

20 este numărul paselor reuşite de Robben în partida de ieri

8 este numărul meciurilor jucate de Olanda în acest an, toate fiind cîştigate

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”