INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ANGLIA - ITALIA 1-2

VIDEO+FOTO Recital la Manaus » Italia a învins Anglia, 2-1, după un meci spectaculos

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 15 iunie 2014 03:00

Anglia şi Italia s-au ridicat la nivelul aşteptărilor şi au oferit un meci savuros. Squadra Azzurra s-a impus în final cu 2-1 şi face primul pas spre calificarea în optimi.
Reeditarea duelului din sferturile Campionatului European din 2012, cîştigat de Italia la penalty-uri, a început cu o veste proastă pentru echipa lui Cesare Prandelli. Squadra Azzurra nu a putut miza pe căpitanul Gianluigi Buffon, care nu s-a refăcut la timp după o accidentare suferită la antrenament.

Click aici pentru comentariul liveTEXT!

Sirigu l-a înlocuit însă cu brio, chiar dacă a încasat un gol de la Sturridge, după un contraatac rapid al englezilor (37). Reuşita venea la numai două minute după ce Marchisio deschisese scorul cu o torpilă de la marginea careului.

Vezi aici golurile!

Scorul final a fost stabilit în minutul 50, cînd Candreva l-a ridiculizat pe Baines şi a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Balotelli.

Clasament Grupa D
1. Costa Rica 3-1 3p
2. Italia 2-1 3p
3. Anglia 1-2 0p
4. Uruguay 1-3 0p

ECHIPELE DE START
Anglia: Hart - Johnson, Cahill, Jagielka, Baines - Gerrard, Henderson, Welbeck - Sterling, Rooney, Sturridge
Italia: Sirigu - Darmian, Barzagli, Paletta, Chiellini - De Rossi - Candreva, Pirlo, Verratti, Marchisio - Balotelli
Arbitru: B. Kuipers (Olanda)
Stadion: Amazonia, Manaus

Mondial special AICI » Meciuri live, statistici real-time, infografii spectaculoase

„Am fost amenințată cu bătaia, ABUZATĂ și DOPATĂ fără să știu!” » O medaliată la Mondiale face acuzații ȘOCANTE pentru GSP: „Am fost idioată, sunt cel mai curat sportiv din România”
Altele
Gică Hagi, mutări neașteptate la Farul! » Au retrogradat din Superliga, dar „Regele” vrea să-i aducă la echipă
„Îmi vine să urlu” » Antrenorul român care s-a enervat pe Gigi Becali: „E o insultă, plătește o fată care să-i danseze”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!