INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  COSTA RICA - GRECIA

VIDEO şi FOTO Dramatic! Costa Rica a trecut de Grecia la penalty-uri, 5-3, şi înfruntă Olanda în "sferturi"!

Articol de GSP - Publicat luni, 30 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 30 iunie 2014 02:28

Costa Rica s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce a învins-o pe Grecia la penalty-uri, scor 5-3. Scorul după 120 de minute a fost 1-1.

VIDEO cu golurile din Costa Rica - Grecia

Costa Rica a impresionat în grupa de la Mondial după ce le-a învins pe Italia şi pe Uruguay şi a remizat cu Anglia, iar acum a fost foarte aproape de o calificare după 90 de minute graţie golului marcat de Bryan Ruiz

Sokratis a egalat însă în ultimul minut de joc şi a dus meciul în prelungiri. Acestea nu au adus nimic nou şi s-a ajuns la lovituri de departajare.

Borges, Bryan Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana au marcat pentru Costa Rica, iar Mitroglou, Lazaros şi Holebas au punctat pentru Grecia. Singura ratare a fost a lui Gekas.

În sferturi, Costa Rica va întîlni pe Olanda, şi ea calificată dramatic cu goluri marcate pe finalul partidei.

Echipele de start:

Costa Rica: Navas - Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz - Borges, Tejeda, B. Ruiz, Bolanos - Campbell

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Sokratis, Holebas - Maniatis, Karagounis - Salpingidis, Samaris, Lazaros - Samaras

Mondial special pe GSP.ro » Intră ACUM în cea mai spectaculoasă secţiune de pe site: meciuri live, statistici, infografii

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga

Știm finala barajului de Conference League » Când și unde se va disputa

Comentarii (436)
lucianlautar
lucianlautar  •  01 Iulie 2014, 17:51

De ce nu se pot intelege urmatoarele lucruri?Grecia nu a fost si nu va fi probabil nici in viitor o forta in fotbal.La venirea antrenorului neamt O.R,acesta a depistat acest lucru,incercand o tactica pe care jucatorii greci ar putea sa o asimileze.S-a observat ca acesti jucatori nu pot juca in atac,insa sunt in asa fel construiti,incat s-ar putea face ceva in privinta jocului defensiv...si istoric au facut asta(spartanii etc) :) si s-a facut...campioana europeana 2004.A urmat calificarea in primii 8 la CE 2012,iar acum,pentru prima data in istoria fotbalului elen,in optimi in Brazilia.Acesta este jocul lor,fotbalul se joaca pe rezultate si multumitor pt ei,se vede ca functioneaza.Simplu,nu-i

mogul
mogul  •  30 Iunie 2014, 09:37

frumos meci . egalare in ultimul minut , rezistenta in inferioritate numerica si ratari incredibile. penalty sunt o loterie . asta e . bravo costa rica / onoare grecia

oaeaspurcata
oaeaspurcata  •  30 Iunie 2014, 08:59
Postat de unico_biancorossi pe 30 Iunie 2014, 02:20

nu prea mi-am propus sa discut despre meci, nu aici. observ dusmania multora contra Nationalei Greciei. probabil deriva din neputinta Nationalei Romaniei de a realiza macar prezenta la CM. dar, cei care au vazut fara dusmanie partida, au realizat ca a fost cea mai slaba de pana acum, si probabil ca va ramane cea mai slaba. 3 ocazii in 90 de minute. 2 ale grecilor, 1 sut anemic (gol) al echipei din Am centrala... slab de tot. in prelungiri, da, grecii au atacat nonstop si au avut multe sanse de gol, avand si om in plus. sansa nu le-a suras pana la capat. si-au depasit conditia si ce si-au propus : Optimile. ii nimicea olanda, oricum.

Baietash, "dusmania" despre care vorbesti tu este data de stilul obosit si norocos al grecilor(vezi golul de aseara). Aceeasi "dusmanie" o au romanii vizavi de stilul lui Piturca oarecum asemanator. Evident ca romanii s-au bucurat ca echipa mai slaba s-a calificat. Nu stiu daca esti la curent, dar grecii au o generatie formidabila de tineri la toate grupele de varsta(under 17, 19,20,21) care insa nu vor pupa prima reprezentativa pana pe la 26-28 de ani din cauza unor selectioneri care nu vor sa riste si joaca tot cu de-alde Gekas. Tu probabil ai vreun strabunic grec si te dai mare urmas al aheilor, e destul de obisnuit printre romanii care au o ruda indepartata sa se cons