INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA - MEXIC 2-1

Miguel Herrera a izbucnit la conferinţa de presă: "Penalty inventat şi arbitraj dezastruos, Proenca trebuie trimis acasă!"

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 29 iunie 2014 23:31

Selecţionerul mexican Miguel Herrera a răbufnit la finalul partidei dramatice cu Olanda, cînd naţionala lui Louis van Gaal a întors rezultatul pe final, scor 2-1. A fost 1-0 pentru Mexic, prin golul lui Giovani dos Santos, dar cu două minute înainte de final a egalat Sneijder, iar în minutele de prelungire, Robben a obţinut penalty şi Huntelaar l-a transformat.

"A fost un Mondial în care Mexicul a fost singură împotriva tuturor de la început! Robben a simulat în trei rînduri şi arbitrul nu l-a sancţionat".

Herrera a recunoscut însă că: "După ce am marcat golul de 1-0 ne-am retras şi asta ne-a costat. Le mulţumim fanilor pentru susţinere, dar nu ne-am îndeplinit obiectivul".

Mai mult, Herrera a izbucnit nervos la conferinţa de presă:  "Din patru meciuri aici, am avut trei cu un arbitraj dezastruos. Azi a fost un arbitru din aceeaşi confederaţie cu una dintre echipe.

Cînd sînt decizii litigioase, mereu sînt contra Mexicului. A fost un penalty inventat. Sper că membrii Comisiei de Arbitri vor vedea faza şi-l vor trimite pe Proenca acasă, aşa cum vom merge şi noi".

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”