INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  PORTUGALIA - SUEDIA 1-0

VIDEO Cristiano Ronaldo a fost decisiv cu Suedia lui Zlatan Ibrahimovici, marcînd unicul gol al partidei

Articol de - Publicat sambata, 16 noiembrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 16 noiembrie 2013 10:55

Căpitanul lusitanilor, Cristiano Ronaldo, a tranşat aseară, la Lisabona, primul război cu Ibrahimovici. A marcat pe final şi a ţintit apoi bara transversală, visînd la calificarea în Brazilia şi la ”Balonul de Aur”

Portugalia nu ştia ce înseamnă victoria acasă cu Suedia, 4 eşecuri şi 3 remize, dar a aflat-o aseară la Lisabona (1-0), chiar în turul barajului de Mondial, în care Ronaldo a fost clar peste Ibrahimovici.

Click aici pentru VIDEO!

Degeaba l-au anihilat scandinavii 82 de minute pe Cristiano Ronaldo. La prima ocazie, CR7, altfel nervos şi nu prea inspirat, a lovit letal din plonjon cu capul, în careul mic, la centrarea lui Miguel Veloso! Tot CR7 putea face imediat şi 2-0, tot cu capul, de la 11 metri. Dacă nu ţintea bara transversală, Rio era foarte aproape, la fel şi "Balonul de Aur". Pînă spre final, căpitanul lusitanilor nu făcuse mare lucru, iar jocul "naţionalei" lui Paulo Bento suferise. Cristiano luase şi un "galben", pentru un fault la portar.

S-au retras după o repriză super
Mai mult, Suedia îşi crease ocaziile mari ale primei părţi, jucase excelent şi nu era de mirare dacă intra în avantaj la cabine. Kallstrom a şutat însă razant cu bara, iar Rui Patricio a găsit un reflex bun în faţa lui Larsson. Ibrahimovici? Departe de forma fantastică de la PSG. Dar mai e un meci marţi!

44 de goluri a reuşit Cristiano Ronaldo în 108 meciuri pentru "naţionala" Portugaliei, cu 3 mai puţine decît are liderul all-time, Pauleta

29 de ani au trecut de la ultimul succes al Suediei în Portugalia. S-a întîmplat pe 14 noiembrie 1984, 3-1 în preliminariile CM din Mexic

"Cînd înscrie Ronaldo e pentru că sîntem dependenţi de el, iar cînd n-o face este din cauză că nu joacă la «naţională» ca la Real. Sîntem cu toţii mulţumiţi că-l avem în echipă"
Paulo Bento, selecţioner Portugalia

"A fost un gol important egal cu o victorie. Puteam să mai dăm un gol sau două, dar trebuie să fim satisfăcuţi de rezultat, mai bun decît o remiză"
Cristiano Ronaldo, căpitan Portugalia

"El Comandante Cristiano s-a pus şi în serviciul ţării. Ronaldo a marcat din nou arătînd cine-i şeful, iar Portugalia are un uşor avantaj în barajul către Mondiale"