INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  ELVEŢIA - ECUADOR 2-1

VIDEO Ottmareşal! » Elveţia a cîştigat în faţa Ecuadorului la ultima fază după ce a fost condusă, scor 2-1

Seferovici a dat lovitura în minutul 90+3

Articol de - Publicat luni, 16 iunie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 15 iunie 2014 22:57

Neamţul Hitzfeld a făcut două schimbări inspirate în repriza secundă, iar ambii introduşi, Mehmedi şi Seferovici, i-au adus victoria!

Italia, Franţa, Uruguay, Anglia. Sînt patru campioane mondiale situate sub Elveţia în clasamentul FIFA. Dar băieţii din ţara lui Heidi n-au arătat ca o echipă de pe locul 6 în lume în prima repriză!

Dacă soluţiile din atac au lipsit, apărarea a fost o ciocolată rîncedă: Enner Valencia, tizul căpitanului şi vedetei venite de la Manchester United, a înscris uşor din centrul careului (22). Alarmă pentru echipa lui Ottmar Hitzfeld, fără ocazii mari în prima repriză!

Pedepsiţi pe contraatac
Doar că nevoia i-a dat un impuls neamţului de pe banca Elveţiei: l-a introdus în teren pe Mehmedi, care a înscris la doar două minute după debutul la un CM (48), tot "cap" din şase metri!

Şi a dat lovitura în ultimul minut al prelungirilor prin celălalt fotbalist aruncat în repriza secundă. Seferovici a finalizat un contraatac, după ce ecuadorienii au fost foarte aproape de gol la faza anterioară!

Alt gol valabil anulat!
În minutul 71, Drmici a înscris pentru 2-1, însă Ravşan Irmatov, arbitrul din Uzbekistan, a anulat golul pentru un ofsaid. Deşi televiziunile n-au oferit reluări imediat, mediul online a fost înţesat de capturi care demonstrau că reuşita a fost perfect valabilă! O nouă gafă de arbitraj!

Tavi Popescu, mesaj de pe patul de spital » Ce a pățit jucătorul de la FCSB: „E prima oară în viață”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!