INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  COLUMBIA - CHILE 3-3

VIDEO RADAMEnţiaL! Columbia lui Falcao a revenit de la 0-3 la 3-3 cu Chile şi e după 16 ani la Mondial

Falcao, 19 goluri în 49 de selecţii, va fi unul dintre starurile Mondialului de la anul Foto: Reuters

Articol de - Publicat duminica, 13 octombrie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2013 22:16

”Los Cafeteros” au înviat după pauză, o dată cu schimbările inspirate ale lui Pekerman. Au dat 3 goluri şi şi-au luat viza de Brazilia, cu reuşitele atacantului de la Monaco din două penaltyuri

Columbia s-a săturat de atîtea ratări şi, după 16 ani de lungă aşteptare, merge la Mondiale. I-a fost de ajuns un punct sîmbătă, în dramaticul duel cu Chile (3-3), de la Barranquilla, însoţind Argentina la Rio. Dar ce egal rocambolesc! La pauză, oaspeţii aveau 3-0, după 10 minute fantastice, cu penalty Vidal şi "dublă" Alexis Sanchez. "Los Cafeteros" au suferit, dar nu s-au predat, renăscînd formidabil după pauză.

Click aici pentru VIDEO!

Nici noi n-am mai fost la CM din 1998!
Memorabila revenire a fost gîndită la vestiare de Pekerman, prin intrarea lui Macnelly Torres şi Guarin. Altă atitudine, presiune pe adversar şi recîştigarea posesiei au fost atuurile gazdelor, care au jucat şi cu un om în plus, prin eliminarea lui Carmona (două "galbene", 65 şi 66)! Într-un sfert de oră avantajul chilian a fost pulverizat. James Rodriguez a creat toate golurile, scoţînd şi penaltyurile transformate de Falcao. Radamel, ajuns la 9 reuşite în actualele preliminarii, a dus Columbia la CM. N-a mai fost acolo de la turneul francez, cînd a pierdut în grupă în faţa României. Coincidenţă ori preludiul unei revanşe?

Îl fac cetăţean columbian!
Selecţionerul Pekerman a fost anunţat după meci de preşedintele Juan Manuel Santos că i se va oferi cetăţenia columbiană: "E la dispoziţia lui şi vom discuta să văd dacă îl interesează". Numit în ianuarie 2012, argentinianul a fost aruncat pe braţe de jucători. "Fotbalul ne-a dăruit un meci minunat", a spus Pekerman.

15 dintre cele 25 de goluri ale Columbiei în aceste preliminarii au fost reuşite de Radamel Falcao şi de Teofilo Gutierrez, 9 primul, 6 celălalt

"De cînd eram copil şi băteam mingea cu tata am visat să joc la Mondiale. Ne-am calificat şi acum am ocazia să fiu acolo"