INTERNATIONAL  »  CM 2014  »  OLANDA - ITALIA 1-1

VIDEO Relaxare păguboasă » Cea mai tînără trupă a Olandei din ultimul secol a controlat 80 de minute meciul cu Italia, 1-1

Articol de - Publicat joi, 07 februarie 2013 00:00 / Actualizat joi, 07 februarie 2013 00:06

Defensiva lentă a olandezilor a cedat în prelungiri şi Italia a egalat din două ocazii, scor 1-1.

Olanda n-a reuşit nici ieri să cîştige primul amical cu Italia în 11 dueluri, remizînd (1-1) pe "ArenA". Fidel principiilor de a nu miza pe cei care nu joacă la cluburi sau sînt ieşiţi din formă, indiferent de cartea de vizită, Van Gaal a pariat iar pe "grădiniţa" plină de talente. Strînşi în jurul "veteranului" Van Persie (29 de ani), "lupii" tineri au etalat multă poftă de joc, combinînd periculos şi în viteză.

Click aici pentru rezumatul VIDEO!

Trei ocazii şi-au creat într-o jumătate de oră, cu Lens şi Maher foarte incisivi şi mobili. Buffon a reuşit două parade la ocaziile create de centrarea primului de pe stînga şi finalizate de decarul lui Alkmaar. Dar s-a predat în faţa aceluiaşi Lens (33), care l-a năucit pe Astori, punctînd la colţ. Unica emoţie în apărare a venit pe partea debutantului Daley Blind, fiul secundului. Dar Balotelli a tras pe lîngă poartă, iar Abate a preferat pasa în centru în locul şutului şi Krul a scăpat fără gol.

După pauză, Robben l-a înlocuit pe Van Persie, Lens a trecut vîrf, iar John a schimbat extrema. Olandezii au scăzut ritmul şi n-au găsit aceleaşi culoare. Strootman a căutat ţinta de la distanţă, şut puţin alături, iar Lens nu l-a putut bate pe Buffon din 16 metri. Cel mai aproape de 2-0 a fost însă Kuyt, abia intrat, ce a reluat slab şi pe centru. Italia s-a trezit tîrziu. De Vrij l-a scăpat pe Osvaldo, dar "capul" său a trecut alături de poartă. Lenta apărare batavă a cedat în prelungiri, la "un-doi"-ul rezervelor Verratti - Gilardino, primul egalînd sub bară.

OLANDA - ITALIA 1-1
(Lens 33 - Verratti 90+1)
OLANDA: Krul - Janmaat (85 Van Rhijn), De Vrij, Martins Indi, Blind - Clasie (46 De Guzman), Maher, Strootman - Lens, Van Persie (46 Robben), Ola John (60 Kuyt). Antr: L. van Gaal
ITALIA: Buffon - Abate, Barzagli (74 Ranocchia), Astori, Santon - De Rossi (61 Verratti), Pirlo (46 Diamanti), Montolivo - Candreva (46 Florenzi), Balotelli (61 Osvaldo), El Shaarawy (71 Gilardino). Antr: C. Prandelli
A arbitrat Cuneyt Cakîr (Turcia)

112 selecţii adunau pînă la amicalul cu Italia titularii folosiţi aseară de Van Gaal. Singur, Buffon a bifat 123 în "squadra azzurra"

22 de ani şi 361 de zile a fost media de vîrstă a echipei de start a batavilor. Martins, Blind, Strootman, Clasie, Maher şi John nu depăşesc 23 de ani