INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  COLUMBIA - ANGLIA 1-1 (3-4 LA PENALTY-URI)

Diego Maradona a izbucnit după eliminarea Columbiei: "A fost jefuită! Furt monumental. FIFA nu a scăpat de putregaiuri"

Articol de - Publicat miercuri, 04 iulie 2018 13:49

Anglia a trecut de Columbia, scor 1-1 (4-3 după pen), în optimile Campionatului Mondial. Fan Los Cafeteros contra Angliei, marele Diego Maradona a făcut iar circ: ”Furt monumental. Arbitrul Geiger știe regulile din baseball, nu de la fotbal. FIFA n-a îndepărtat încă toți corupții”.

După Argentina, Maradona a rămas și fără a doua echipă favorită la acest Mondial. Iar marele Diego a făcut iar scandal în urma eliminării Los Cafeteros, acuzând penalty-ul acordat lui Kane:

" Columbia a suferit un furt monumental. Arbitrul american Geiger știe regulile din baseball, sigur nu se pricepe la fotbal! E un hoț, Kane e cel care a faultat și el a fluierat invers. De ce nu a cerut ajutorul VAR? Columbienii au pierdut pe nedrept".

"N-a scăpat de putregaiuri"

"El Pibe de Oro" și-a continuat atacul trecând la FIFA, inamicul său etern. "Trebuie să ceară scuze poporului columbian. Arbitrii sunt aleși de Collina, numit de Infantino să curețe FIFA de corupție și de bandiți, însă am văzut contrariul în acest meci cu Anglia. FIFA e încă bătrână și murdară, nu a scăpat de putregaiuri", a spus legenda argentiniană și actualul ambasador al forului mondial, în cadrul emisiunii sale, "De la mano del Diez".

"Este cu adevărat foarte greu să câștigi atunci când arbitrul joacă pentru Regina Angliei" Faustino Asprilla, fost atacant columbian

Postat de cineintreaba pe 05 Iulie 2018, 00:05

Vad aici atatia fani Anglia care nu pot sa priveasca jocul din punct de vedere neutru. Ziceti voi ca Maradona nu ar trebui sa vorbeasca pt ca a profitat de arbitraj el insusi, dar daca spune adevarul, de ce sa nu vorbeasca? Columbia a fost echipa mai buna primele 90 de minute, in prelungiri Anglia, pt ca nu mai aveau energie columbienii, alergasera continuu toata repriza a doua Ziceti voi ca trebuiau sa isi ia galbene pentru proteste, dar sa nu uitam ca aveau dreptate in toate situatiile. Mai mult, Anglia trebuia "ingalbenita", toata echipa a tras de timp in ultimul hal, a cautat sa fragmenteze jocul prin faulturi tari, care nu au fost fragmentate La "penalty" a fost fault in atac Voi ziceti de un gest nesportiv, ati sarit peste momentul in care un jucator de-al Angliei ii da peste cap cu gheta unui adversar in timp ce acesta se afla pe jos Cadeau pe jos jucatorii angliei de parca erau secerati din minutul 60, aveau probleme musculare... Si dupa ce sa tavaleau doua minute pe jos isi reveneau instantaneu. Arbitrul trebuia sa ii scoata in afara terenului pana isi reveneau, nu sa ii lase sa stea intinsi pe gazon cat aveau ei chef. La schimbari, ce sa mai zic, nu se lasau aia pana nu dadeau mana cu toti coechipierii Din momentul in care o echipa recurge la toate mijloacele pentru a trage din timp din minutul 60, asta dovedeste ca nu stie sa joace fotbal, ca le tremura picioarele la gandul unei egalari, si ca adversara e mult superioara Mesaj de la un sp

georgica, tu la ce meci te-ai uitat? in prima repriza si in a doua, pina s-a facut 1-0, columbienii n-au prea ajuns in careul englezilor...dupa gol, normal e ca sa-ti pastrezi avantajul, nu vrei sa te deschizi ca prostul mai ales ca adversarul n-a prea contat in atac; da, de-atunci, columbienii au presat si au dominat pina in a doua repriza de prelungiri cind s-a jucat pe contre; iar penalty-ul a fost corect acordat, au fost alte tineri in careu mult mai subtile in alte meciuri care au sfirsit tot la punctul cu var