INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  DANEMARCA - MUNTENEGRU 0-1

VIDEO Ce bună era Danemarca acum! Vikingii sunt în derivă: înfrângere și cu Muntenegru, 0-1

Trasoarele lui Eriksen nu și-au atins ținta aseară // Foto: Gulliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 12 octombrie 2016 00:00

Vikingii au pierdut al doilea meci consecutiv și sunt în derivă. Dar noi îi întâlnim abia în 26 martie.

Danemarca n-a găsit drumul spre victorie nici aseară: 0-1 cu Muntenegru, după 2-3 în Polonia.

În prima repriză, Poulsen a avut de două ori golul pe cap (13, 45), numai că a trimis "peste", la fel ca și Eriksen. Și dacă n-au marcat amfitrionii, a făcut-o Beciraj: 0-1 (32).

În partea secundă, vikingii au luat cu asalt poarta muntenegrenilor. Problema? Finalizarea. Eriksen, Delaney, Christensen, Fischer, apoi Cornelius, Sisto și Nicolai Jorgensen și-au încercat pe rând norocul. Degeaba. Portarul Bozovici a zburat din bară în bară.

Și ca ghinionul să fie perfect, "centralul" Malenco le-a refuzat și un penalty (63). Iar oaspeții au plecat cu toate punctele. O Danemarcă în corzi ne-ar fi prins și nouă bine. Acum. Căci până pe 26 martie, când e programat duelul direct, se pot schimba multe.

23de șuturi au trimis danezii spre poarta lui Bozovici. 7 cadrate. Fără rezultat pe tabelă

DANEMARCA - MUNTENEGRU    0-1

(Beciraj 32)

DANEMARCA: Schmeichel - Kjaer, M. Jorgensen (83 N. Jorgensen), A. Christensen - Ankersen, Hojbjerg (63 Sisto), Delaney, Durmisi - Eriksen - Fischer (70 Cornelius), Y. Poulsen. Antrenor: A. Hareide

MUNTENEGRU: Bozovici - Marusici, Simici (70 Șofranac), Savici, Tomasevici - Vesovici (90 Mijuskovici), Vukcevici, Scekici, Kojasevici (63 Jovovici) - Jovetici, Beciraj. Antrenor: L. Tumbakovici