INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  BESIKTAS - LUGANO

În minutul 80, Besiktas conducea acasă cu 2-0. Incredibil cât s-a terminat meciul cu Lugano

Besiktas a pierdut cu Lugano, 2-3 // foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 05 octombrie 2023 22:59 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 23:24

Mare favorită cu Lugano, Besiktas i-a condus pe elvețieni cu 2-0 până în minutul 80, dar s-a văzut învinsă la final, scor 2-3.

Besiktas, locul 4 în Turcia, a primit în această seară vizita echipei elvețiene Lugano pentru un meci din grupele Conference League.

Turcii au deschis scorul în minutul 38, gol Vincent Aboubakar. La scurt timp după pauză, în minutul 52, atacantul camerunez a făcut „dubla”.

Minunea continuă! Campioana din Feroe, remiză cu un colos francez în Conference League
KLAKSVIK

Besiktas, învinsă de Lugano după ce conducea cu 2-0 în minutul 80

Besiktas a rămas în 10 în minutul 61, fundașul dreapta Valentin Rosier fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene, însă a reușit să mențină avantajul de două goluri pentru alte 20 de minute.

În ultimele 10 minute, totul s-a prăbușit pentru „vultrii negri”. Aliseda (minutul 81), Vladi ('86) și Bailly, autogol în minutul 89, au adus 3 puncte nesperate pentru oaspeți, care abordaseră meciul din postura de outsideri.

Cu victoria de astăzi, Lugano conduce grupa D din Conference League, cu 4 puncte, la fel de multe precum Club Brugge, dar mai multe goluri înscrise (3 față de două). Besiktas și Bodo/Glimt, celelalte două echipe din grupă, au câte un punct.

3este locul pe care-l ocupă Lugano în campionatul Elveției, la 4 puncte sub Zurich și două sub Young Boys