INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SEPSI - AKTOBE

Ciobotariu a ieșit în față după Sepsi - Aktobe: „Eu sunt cel mai vinovat”

Liviu Ciobotariu / foto: Bogdan Bălaș (GSP) +22   FOTO
Liviu Ciobotariu / foto: Bogdan Bălaș (GSP)

Articol de - Publicat joi, 10 august 2023 22:24 / Actualizat vineri, 11 august 2023 00:06

Sepsi - Aktobe 1-1, în turul 3 preliminar din Conference League. Liviu Ciobotariu, antrenorul covăsnenilor, a tras concluziile la final.

Ciobotariu și-a asumat vina la golul primit de Sepsi din corner de la Santana, în urma unui marcaj deficitar al jucătorilor lui Sepsi.

Liviu Ciobotariu, după Sepsi - Aktobe 1-1

„O primă repriză modestă, am construit lent, nu am avut susținere în ceea ce înseamnă suport ofensiv. Am stat foarte jos. Apoi am primit gol din fază fixă. Mi-am felicitat jucătorii pentru modul în care au crezut, au abordat a doua repriză. Un rezultat care ne dă speranțe pentru ceea ce înseamnă meciul de la Aktobe. Am întâlnit un adversar puternic. Știam că joacă foarte bine pe contraatac.

Noi vrem să fim prudenți, dar în repriza a doua am riscat, am jucat cu doi atacanți. Ei au marcat două goluri pe contraatac în deplasare la Torpedo, unde a fost 4-1. Strategia mea a fost să ne închidem bine în prima repriză, iar din minutul 60 să riscăm. Un rezultat care ne dă speranțe pentru viitor. Când întâlnești o apărare supraaglomerată, ideal e să tragi de la distanță sau să vii cu centrări.

Sepsi - Aktobe/ foto: Bogdan Bălaș
+18 FOTO

Avem doi atacanți buni la cap, Safranko și Rondon. Dar centrările nu au fost bune. Schimbările pe care l-eam făcut, juctătorii care au intrat au făcut-o bine. Mă refer la Varga, a intrat foarte bine. La fel Rondon, Ion Gheorghe, Aganovic. Asta înseamnă să ai un lot bun. Toți sunt vinovați pentru golul încasat, dar cel mai vinovat sunt eu.

Eu am spus să ne apărăm în zonă, dar nu e primul meci când facem asta și am primit doar două goluri în 8 meciuri, nu e rău. Urmează meciul retur, trebuie să mergem cu multă încredere. Visul nostru va trebui să continue, dar va trebui să fim mult mai atenți. Întâlnim o echipă puternică, solidă”, a declarat Ciobotariu după meci, la Digi Sport Special.

Sepsi - Aktobe 1-1 / Roland Varga, salvatorul covăsnenilor: „Mergem acolo să câștigăm”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”